avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1106 soluții astăzi
Forum Activitate Alin_Mihai

Activitate Alin_Mihai

Multumesc pentru raspuns.
O ultima intrebare : Cui trebuie sa trimit intampinarea, doar judecatorului sau si firmei care cere proces ?
Am primit o comunicare din partea judecatoriei sector 3, noi avand calitatea de tert proprit.Povestea pe scurt sta in felul urmator.Noi suntem gradinita si am avut cateva sarbari la un loc de joaca (pentru care am primit facturi si chitante),iar numarul acestora a fost de 5.Problema este ca respectivul loc de joaca (firma respectiva) nu si-a platit o datorie nici dupa ce firma care i-a reclamat a castigat procesul definitiv si exista si un executor judecatoresc care sa puna in aplicare sentinta.Noi ne-am trezit cu o chemare intr-un dosar pe fond (validare proprire) litigii cu profesionistii in care suntem chemati.Avocatul firmei care a deschis acest procesc ne acuza ca in mod tacit am refuzat sa furnizam executorului judecatoresc sumele de bani pe care le-am datora paratului (locului de joaca) doar ca noi nu mai aven si nici nu am avut vreodata vreo datorie,am platit la terminarea serbarii.

Intrebariile sunt :

Cui trebuie sa trimit intampinarea, doar judecatorului sau si firmei care cere proces ?
Ce ar trebui sa contina aceasta ?
Si cum sa se aparam in intampinare (ce ar trebui sa scriem) pentru ca avocatul firmei care are de recuperat suma de bani (care nici nu este mare) cere ca sa fim amendati de instanta (pentru rea credinta ) si sa suportam costurile procesului.

Va multumesc !
B Alin
Multumesc pentru raspunsuri.
Contractul oricum se inregistreza la fisc.Am inteles ca-i pot da afara oricand in cazul neplatii chiriei dar doar prin intermediul judecatorului executoresc si asta pentru ca este firma sau nu conteaza cui inchiriezi (firma sau persoana fizica)? Si apropo de schimbarea sediului social la expirarea contractului am inteles ca nu-i pot obliga in nici un fel,doar daca-i dau in judecata si asta in cazul in care terminandu-se contractul si anuntand ORC acestia nu imi schimba ei de buna voie sediul social si asta pentru ca actele firmei au fost facute cu adresa respectiva.
Buna ziua!
Am o casa P+1 care este de inchiriat si am fost fost contactat de niste persoane care doresc s-o inchirieze pentru a infiinta o firma (firma momentan nu exista) si pentru a avea si sediul social.Am cateva nelamuriri si v-as ruga daca se poate sa ma sfatuiti :

1.Din punctul meu de vedere,adica al celui care inchiriaza este mai bine ca firma sa existe si sa figureze doar cu punct de lucru la adresa mea ?
2.Nu pot risca daca sunt neseriosi si accept sa fac contract cu ei dinainte (de a avea firma si a vedea clar ce activitate desfasoara) sa ma trezesc ca am contract cu cine stie ce firma care desfasoara cine stie ce activitate ?
3.Sau sa subinchirieze ori sa infiinteze mai multe firme pe adresa proprietatii inchiriate ?
4.In cazul in care nu platesc chiria sau aduc prejudicii este acelasi lucru din punct de vedere al evacuarii daca au sediu social sau punct de lucru,in sensul de a nu se lega de anumite chichite judecatoresti si a ma trezi ca nu-i pot evacua.

Va multumesc !







Succesul va apartine si dumneavoastra m-a ajutat mult link-ul in care am citit care este legislatia,din pacate noi cetatenii avem doar obligatii si ar fii bine sa stim ca avem si drepturi si sa luptam pentru ele sau sa stim sa le cerem.Este o vorba este greu sa faci bine si usor sa faci rau.Acest site face bine si ajuta macar cu un sfat care conteaza cum a fost si in cazul meu.
Va sunt dator sa va spun cum am reusit sa rezolv problema celor 4 fire care imi traversau aerian proprietatea.

Am mers pe presupuneri pentru ca nu aveam de unde sa stiu cui apartin acele fire si am contactat telefonic Rds&Rcs si Romtelecom plus o firma locala furnizoare de televiziune si net.Le-am explicat problema aparuta si faptul ca incalca legislatia in vigoare neavand acceptul meu pentru traversarea terenulul plus faptul ca sunt convins ca nu au nici autorizatie de construire si ca am sa-i reclam la AMCOM si la protectia consumatorului.
Le-am dat toate datele necesare : locatie,telefon de contact.
Tin sa specific faptul ca sunt client si al Rds&Rcs si Romtelecom si astfel am reusit sa primesc si un numar de inregistrare al plangerii mele ca cei de la firma locala mi-au zis ca daca nu-s client nu am cum sa am plangere inregistrata la ei (o asemenea aberatie nu am auzit pana acum) stau si ma gandesc ce se intampla daca primeam acelasi raspuns si de la cei de la Rds&Rcs si Romtelecom.

urmarea :

Rds&Rcs - telefon dat dimineata,explicat,raspuns primit si contact dupa-amiaza plus deplasarea echipe la fata locului 1 fir redirectionat.
Romtelecom - dupa o prima sesizare facuta la departamentul tehnic,internet televiziune si dupa ce au trecut 2 zile zic sa verific ce se mai intampla cu sesizarea si sun din greseala la departamentul comericial intreb de sesizare si primesc raspunsul ca nu exista nici o sesizare,cu nervii de rigoare fac o noua sesizare si ii explic ca daca sun din nou si o sa m-i se raspunda la fel o sa pice de acar Paun plus bonus rezilierea contractului cu Romtelecom de telefonie,internet si televiziune (cei 2 ani de contract) expirand.Sun din nou la departamentul tehnic,internet si televiziune sa vad de ce prima sesizare nu a fost luata in considerare si dau de un baiat destept care imi zice ca nu la ei se face sesizare ci la comercial,i-am zis ca am facut (ca a fost intamplator facuta sesizarea este o alta discutie) si mi-am pus intrebarea de ce primul care mi-a dar numar de inregistrare la sesizare nu m-a putut redirectiona unde trebuie.Revin la comericial cu telefon si cer si adresa de mail unde sa reclam si trimit si mail cu pozele firelor.Vineri am fost contactat de cineva de la Romtelecom (care la telefon mi-a zis ca este imposibil ca firele lor sa traverseze proprietatea mea poate doar niste ... nu stiu ce a balbait ca nu am inteles si nici nu m-a interesat sa retin) si mi-a promis azi ca vine in zona sa vada si sa rezolve problema.Azi au venit,au vazut si au inceput cu texte gen : aaa pai cel mult unul dintre fire este al nostru si nici nu vroiau sa puna scara sa se uite si ca-l muta pana la 1 mai.Intr-un final au pus scara s-au suit si surpriza cica firul era deconectat si le-am zis sa-l dea jos,dupa care surprizele au continuat si celalte 2 erau legate de asta si deconectate si atunci le-am zis sa le dea jos pe toate.Pai da ei dau doar firul lor jos nu si celalte 2 (care sunt convins ca tot ale lor erau) dar cum sa-l dea ca si celalte erau legate intr-un fel de asta si uite asa dupa un mic circ le-au dat pe toate 3 jos.Va las sa faceti o cumparatie intre cele 2 firme ca mod de abordare al problemei si rezolvare.

morala :

Poti alege intra a pierde peste 3 ore de vorbit pe banii tai la telefon bonus 3 sesizari,2 telefonice si una pe mail plus nervii de rigoare si timp alocat sau taiat firele direct.

recomandari :

daca patiti ca mine si nu alegeti sa taiati firele (si am ceva regrete) atunci trebuie sa retineti ca :

trebuie facuta sesizare telefonica(eu pe aceasta o recomand) la departamentul comercial si relatii cu clientii,la cea de pe mail am primit un raspuns naucitor cum ca nu exista sesizare cand eu prin acel mail faceam o sesizare.Retineti data,ora si numele celui cu care ati vorbit plus numar de inregistrare pentru sesizarea facuta pentru urmatoare reclamatii.Reveniti cu un telefon dupa 2 sau 3 zile ca sa vedeti ce se mai intampla cu sesizarea facuta.Puneti presiune si aratati ca stiti ca legea a fost incalcata si atentionatii ca in cazul in care nu se rezolva urgent problema ii reclamati la AMCOM (autoritatea nationala pentru administrare si reglementare in comunicatii) si la protectia consumatorului si ca nu au autorizatie de construire (pe care sigur nu au cum s-o aiba din moment ce v-au incalcat proprietatea) nici o primarie nu o sa elibereze o astfel de autorizatie.

Va doresc o seara placuta !












Din punct de vedere legal dv nu mi-ati oferit nici un sfat,nu mi-ati spus cui sa ma adresez si nici cum s-o fac ci doar sa instiintez firmele respective adica sa le somez sa-si mute firele.Ca tot ziceati ca exista organe abilitate care pot rezolva aceasta problema? Care sunt acelea si in cat timp o pot face?Normal ca sunt suparat si cred ca este si normal sa fiu dar nu pe dv ci pe faptul ca un pagubit trebuie sa rezolve tot el problema.Daca este casa si pamantul tau,al meu,al oricui trebuie ca dreptul de proprietate sa fie sfant si cu totii ar trebui sa respecte asta,asta ma deranjeaza ca tot eu trebuie sa ma zbat ca sa rezolv problema rezonabil,iar cel/cei care au produs-o au toate drepturile oferite de lege si eu nu am nici un drept.Daca tot doriti sa ajutati va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari :

1.Cui ma pot adresa pentru faptul ca dreptul meu de proprietate a fost incalcat?Exceptand firmele care au tras firele sau firma.
2.Presupunand ca acele fire cedeaza pentru faptul ca la un moment dat casa care se va construi si care se afla sub fire o sa le rupa,se considera ca le-am distrus sau ca nu am facut decat sa-mi construiesc casa pe terenul meu conform autorizatiei de construire?
3.Faptul ca i-am somat telefonic si am primit numar pentru plangere este suficient sau este nevoie si scris?
Este uimitor cum un proprietar (intamplator sunt eu) putea sa fie oricine in situatia mea trebuie sa depuna efort ,sa sune pe banii lui,sa-si piarda timpul lui,sa ajunga sa fie urechiat,anchetat sau orice altceva pentru simplu fapt ca detine un BUN in cazul de fata o proprietate si ea este incalcata pentru ca cineva si-a permis sa traga niste fire peste un teren ingradit ca asa a vrut el si ca i-a fost lene sa caute alt traseu.Si mai sunt si oameni care gandesc ca de vina sunt eu ca am un teren si vreau sa fac o casa si probabil ca trebuie sa astept sa-mi expire autorizatia de construire pana isi muta cablu romtelecomul sau rds-ul sau cine le-a tras.Jenant daca mai gasesti si unul sau 2 judecatori care gandesc la fel atunci ajungi sa dai si bani din buzunar ca ti-ai permis sa fii proprietar.


Apropo : daca eu construiesc si ajung cu casa la fire si continui sa construiesc si firele cedeaza (fara sa le taie nimeni) tot eu sunt de vina ?
Notificarea telefonica este valabila,am primit numar la plangerea facuta.Sau sa le fac si pe mail ?


Multumesc mult pentru ajutor si comentarii si Paste fericit !
La punctul nr.2 spuneti ca : "prima vanzare pe an este exceptie pt PF" eu fiind si in acest moment persoana fizica.Ca apoi sa spuneti le punctul nr.4 ca : "Apartamentul este pe PF. Se ia in considerare."Si cum sa se ia in considerare din moment ce nu este construit pentru a fi vandut ci cumparat si revandut dupa 15 ani fiind totodata si bloc vechi ?

Apropo nu cumva plafonul a urcat la 380000 mii lei ?





Buna ziua !
Am cateva nelamuriri si as vrea sa ma ajutati cu niste raspunsuri.Anul trecut am terminat constructia primei case (este la gri) si anul acesta doresc sa o construiesc pe a 2-a , ambele sunt construite pentru a fi vandute.Teoretic m-as incadra la TVA 5% (nu au mai mult de 120MP utili,terenul este mai mic de 250MP) si sper eu ca si pretul de vanzare sa fie sub 380.000 lei cea de-a treia si ultima conditie pentru TVA 5%.Tin sa precizez ca nu m-am declarat persoana fizica autorizata platitoare de TVA.Nu am mai vandut decat un apartament pe care-l detineam de 15 ani anul trecut,intr-un bloc vechi.

Intrebarile mele sunt :

-la prima vanzare trebuie sa platesc TVA sau indiferent de suma de vanzare este exceptata de la plata TVA catre stat ?
-exista vreun plafon si care este acela pe care depasindu-l (dupa prima vanzare) sa fiu obligat sa platesc TVA ?
-si daca dupa prima vanzare sunt nevoit sa ma declar persoana fizica autorizata platitoare de TVA automat sau cum ?
-apartamentul pe care l-am vandut se ia in calcul ca prima vanzare tinand cont ca il detineam de 15 ani si era intr-un bloc vechi ?

Va multumesc !