avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate Axxy007

Activitate Axxy007

Si dacă juristul instituției nu dorește sa-l acorde pe motiv că în noua lege a salarizării nu este prevăzută adăugarea acestor clase de salarizare, ce e de făcut ?

Premergător unui proces în instanță mai există vre-o cale să solicit acordarea acestor clase de salarizare ?

Conform art. 26, alin. 5 din Legea 208/2015 privind alegerea Senatului şi a
Camerei Deputaţilor cei desemnati de primar sa opereze in registrul electoral primeau 12,5 % insemnand trepte la salariu salariu conform vechii legislatii privind salarizarea.

Incepand de la 1 iulie 2017 se mai acorda acest spor pe noua lege a salarizarii tinand cont de faptul ca acest articol de lege nu a fost abrogat de legea salarizarii ?

Si totusi ? Ce intelegeti dumneavoastra din acest articol ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt salariat al unei primării din județul Dâmbovița pe postul de referent cultural treapta IA, încadrat la Căminul Cultural din localitate.
Astazi a fost promulgată Legea Salarizării care la art. 39 spune asa :

Aplicarea tranzitorie
Art. 39. – (1) Până la aplicarea integrală a prevederilor prezentei
legi, pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în
aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, inclusiv pentru
personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte profesionale, salarizarea se
face la nivelul de salarizare pentru funcţii similare.
(2) În situația în care nu există funcţie similară în plată, nivelul
salariului de bază, soldei de funcție/salariului de funcție, indemnizaţiei de
încadrare pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în
aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel se stabileşte prin
înmulțirea coeficientului prevăzut în anexe cu salariul de bază minim brut pe
țară garantat în plată în vigoare, la care se aplică, după caz, prevederile art. 10
privind gradația corespunzătoare vechimii în muncă.
(3) Sporul pentru titlul științific de doctor, acordat ca sumă
compensatorie sau ca spor la salariul de bază, solda de funcţie/salariul de
funcţie, indemnizaţia de încadrare, după caz, de la data aplicării prevederilor
prezentei legi nu se mai acordă, personalul care deţine titlul ştiinţific de
doctor, indiferent de data obţinerii acestuia, beneficiind de prevederile art. 14.


Eu înțeleg că neavând un post similar în plată, deoarece nu mai exista un alt angajat la Caminul Cultural, să pot beneficia de aplicarea alin. 2) art. 39, și să se stabilească salariu conform grilei din lege.

Ce credeți merită să fac un referat scris către primar pentru a aplica acest articol în cazul meu ?
Bunza Ziua . Problema mea este urmatoarea : Soacra mea a cumparat in anul 2003 un teren de 1600 mp de la numitul J.I. care acum este decedat . Datorita faptului ca avea probleme cu sanatatea la aceas vreme vanzatorul nu a mai putut merge la notare pentru a perfecta actul de vanzare-cumparare, soacra mea ramanand cu o chitanta de mansa semnata de parti si de martori, 5 la numar acestia fiind si vecinii terenului.
In acel moment acest teren a fost introdus in registrul agricol la primarie in baza chitantei de mana.
Acum am vrea sa construim pe el si nu putem datorita faptului ca nu detine documente legale pe acesta.
Am dori sa facem o actiune in constatare undeparatii o sa fie mostenitorii vanzatorului de la acea vreme.
Mentionez ca la dezbaterea succesiunii mostenirii numitului J.I. acest teren nu a intrat deoarece era vandut si numai aparea in registrul agricol.
Pentru acesta actiune am putea prezenta urmatoarele dovezi ca detinem terenul: adeverinta de rol de la primarie, certificat fiscal, chitanta de mana si eventual martorii care au semnat chitanta de mana care asa cum va spuneam sunt si vecinii acelui teren.

Intrebarea este urmatoarea: credeti ca as putea avea scucces fara sa apelaz la un avocat care pretinde in jur de 1500 de lei, plus ca trebuie sa mai platesc si taxa de timbru, iar terenul nu a re o valoare asa mare dat fiind faptul ca se afla intr-o zona mai retrasa dintr-o comuna in judetul Dambovita.

Am gasit ceva modele online, de actiune in constatare dar nu stiu daca sunt ok, si nu stiu daca fac referire la articolele de lege potrivite.

Ce ma sfatuiti ?
Bunza Ziua . Problema mea este urmatoarea : Soacra mea a cumparat in anul 2003 un teren de 1600 mp de la numitul J.I. care acum este decedat . Datorita faptului ca avea probleme cu sanatatea la aceas vreme vanzatorul nu a mai putut merge la notare pentru a perfecta actul de vanzare-cumparare, soacra mea ramanand cu o chitanta de mansa semnata de parti si de martori, 5 la numar acestia fiind si vecinii terenului.
In acel moment acest teren a fost introdus in registrul agricol la primarie in baza chitantei de mana.
Acum am vrea sa construim pe el si nu putem datorita faptului ca nu detine documente legale pe acesta.
Am dori sa facem o actiune in constatare undeparatii o sa fie mostenitorii vanzatorului de la acea vreme.
Mentionez ca la dezbaterea succesiunii mostenirii numitului J.I. acest teren nu a intrat deoarece era vandut si numai aparea in registrul agricol.
Pentru acesta actiune am putea prezenta urmatoarele dovezi ca detinem terenul: adeverinta de rol de la primarie, certificat fiscal, chitanta de mana si eventual martorii care au semnat chitanta de mana care asa cum va spuneam sunt si vecinii acelui teren.

Intrebarea este urmatoarea: credeti ca as putea avea scucces fara sa apelaz la un avocat care pretinde in jur de 1500 de lei, plus ca trebuie sa mai platesc si taxa de timbru, iar terenul nu a re o valoare asa mare dat fiind faptul ca se afla intr-o zona mai retrasa dintr-o comuna in judetul Dambovita.

Am gasit ceva modele online, de actiune in constatare dar nu stiu daca sunt ok, si nu stiu daca fac referire la articolele de lege potrivite.

Ce ma sfatuiti ?
Singura dovada plauzibila este chitanta de la banca, dar ma poate incurca faptul ca am declarat ca platesc servicii web ?
Buna Ziua. De doua zile am o problema cu un baiat de prin Constanta caruia nu i-a placut o postare de pe blogul meu, si m-a acuzat ca pacalesc oameni, iar acum a facut o postare pe blogul lui in care pune 3 imagini cu mine, luate de pe contul meu de Facebook plus adresa mea de domiciliu, numarul de telefon, contrul de la banca, numele . In schimb mai face si unele acuzatii total nefondate....ce ma sfatuiti sa fac?
Poi am chitanta de plata de la banca.... este oare de ajuns?
Precizez ca am luat legatura cu respectivul care a primit banii si mi-a spus ca domnisoara i-a dat codul de ridicare a banilor spunand ca nu a putut merge la banca si a trimis un prieten ( prietenul fiind eu ) iar el i-a ridicat . Cand am depus banii si m-au intrebat ce reperezinta am spus servicii web . Pot sa fac o plangere catre cel care i-a ridicat?