avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate officestart

Activitate officestart

Nu au garantat.
Desi am inteles ca poate executa bunurile mobile din imobilul respectiv atata timp cat eu am domiciliu acolo si ai mei parinti nu pot face dovada ca bunurile le apartin.....
Buna ziua,

Am facut la un momendat un contract de imprumut cu cineva notarial (nu discut corectitudinea lui sau nu). Contractul de imprumut a ajuns sa fie executat de un executor judecatoresc. Acum primesc de la executorul judecatoresc o instintare prin care ma anunta ca in data de 02.04.2014 va veni sa imi execute contractul la adresa din buletin (un apartament proprietatea parintilor mei ). Eu nu am bunuri personale mobile sau imobile. In acest caz el va veni va constata ca bunurile sunt ale parintilor mei eu neavand nimic ce se va intampla in continuarea. Poate sa-i execute bunurile lor. Mentionez ca unele din bunurile mobile din casa fiind mai vechi nu mai exista facturi sau alte lucruri. Ce pot face in acest caz. Eu voi avea un job deabia din luna mai si voi incepe sa platesc acel contract de imprumut pana atunci ce solutie am ?

Cu stima,
shanice a scris:

Nu sunt supuse urmaririi silite bunurile de uz personal sau casnic indispensabile traiului debitorului si ale familiei sale, daca nu sunt mai multe de acelasi fel.


Televizorul, mobilierul aragazul si astea sunt bunuri de uz casnic indispensabile ?

Am primit o notificare de executare silit.
Am semnat un contract de imprumut cu cineva fara dobanda (suma care trebuia sa o restitui era altceva nu un imprumut, in fine nu aspectul asta vreau sa-l discut), nu l-am onorat la timp a trimis catre executorul judecatoresc.
Care este procedura?
Eu am domiciliul acasa la parintii mei. Bunuri pe numele meu n-am.
Bunurile imobile/mobile ale lor pot fi afectate cumva de executarea mea silita?
Am inteles ca pentru bunurile mobile ei trebuie sa faca dovada ca sunt ale lor, altfe se intelege de drept ca are fi ale mele. Asa este ? Daca nu mai au facturile de la bunurile cumparate cum pot dovedi ca sunt ale lor nu ale mele?
Eu doar locuiesc la ei dar nu am bunuri achizitionate de mine .
Buna ziua,

Zile trecute primesc acasa de la judecatorie o adresa prin care mi se comunica ca am 25 de zile sa depun actele privind intampinarea intr-un proces la stadiu de fond.
In procesul respectiv un anume domn imi cere sa demolez o constructie (extindere de locunita) ,facuta cu autorizatie de construnctie data de primarie, pe motivul ca terenul respectiv este mostenirea s-a si ca parintii lui l-au detinut in anii 59-62.
Tatal meu a obtinut pamantul respectiv in anii 1971 printr-un schimb de terenuri cu CAP-ul din localitate (am o adeverinta din anii respectiv care atesta acest lucru). Schimbul de terenuri s-a facut in felul urmator tatal meu avea gospodaria in locul unde CAP-ul hotarase sa faca un lot agricol intins asa ca l-au pus sa isi demoleze casa si i-au dat terenul pe care se afla casa lui.
Casa lui am cumparata de la tatal si fratele meu in anul 1991, dupa decesul mamei.
Am pe acel teren titlul de proprietatea din anul 2002 pe jumatate de am titlul de proprietate eu pe jumatate tatal meu (contractul din anul 1991 intra in vigoare doar dupa decesul tatalui, drept viager asupra proprietatii daca imi amintesc bine).
Fiind conditiile de mai sus sunt constient ca e imposibil ca o instanta sa ii dea dreptate celui care m-a reclamat.
Daca depun la dosar in cele 25 de zile toate actele de mai sus, mai depun si extras din cartea funciara.
Ce altceva as mai putea face? Daca imi iau un avocat si toate celelate cheltuie de judecate si castig procesul si el nu mi le plateste pot sa execut toate bunurile aflate pe numele lui.
Buna ziua,

Firma mea vinde pentru un post de radio reclama la postul respectiv clientiilor mei.
Postul de radio vinde catre clientii lui reclama in revista mea.
Cum as putea face asta intr-un sigur contract. Dorind ca la final de luna doar o singura factura sa se emita la finalul lunii.
De exp eu am sa ii dau lui 5000 ron el mie 2000 ron. Atunci ii fac doar eu factura de 3000 ron si invers.
Exista vreo modalitate?
Multumesc anticipat de raspuns.
Vreau sa fac intr-un oras o revista de informare gen "zile si nopti" care se va. distrbui gratuit in baruri cafenele si hoteluri.
Exista organisme care ar trebui sa ma autorizeze?
Exista vreu aviz care trebuie sa-l primesc?
Sunt forumuri cunoscute la nivel la care ar trebui sa ma inregistrez/ader?
Sunt convins ca suntem proprietarii acelui imobil. Pe mine ma intereseaza ce pot face impotriva unei persoane care imi sperie potentialii clienti. Ajunge cineva vede imobilul si apare el care incepe a racniii ca e pamantul lui sub casa
Am o casa construita dupa 90 in aceeasi curte cu o casa construita in anii 70 pe un teren dat in folosinta de CAP.
Din cate reiese bunicul meu a vandut casa si curtea tatalui meu in anul 1992. Iar tata s-a apucat de constructia unei alte case in aceeasi curte cu autorizatie de constructie de la primarie. Acum vrem sa vindem ambele case dar cum apare cate un client fostul proprietar vine si spune ca pamantul de sub casa e al lui si imi sperie clientii.
Ce pot face impotriva lui?
Multumesc p