avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate danuta34

Activitate danuta34

neplatitor de tva ,cod caen 4120 lucrari de constructii rezidentiale si nerezidentiale prestez servicii in ue (respectiv italia) cu valori mai mari de 10000 euro .partenerii ma accepta neplatitor de tva .sunt obligat sa ma inscriu in ROI?
VA MULTUMESC!
Răspuns la discuția Recuperare bani fni
va multumesc dar daca partea interesata cu care are deja contract este pagubasul FNI,unde se poate adresa expertul avand in vedere ca pe site-ul AAAS(FOST AVAS-Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului)nu sunt informatii precise legate de aceste despagubiri si de asemenea internetul e plin de tot felul de bazaconii.
Pentru recuperarea banilor de la fni trebuie facut un raport de expertiza extrajudiciara.Stie careva la ce valoare se stabileste suma de recuperat ?
Valoarea unitatii la data caderii fondului sau valoarea trecuta pe carnetul de investitor?Expertul trebuie sa calculeze si rata inflatiei sau doar sa certifice suma de atunci?
va multumesc!
un pfa are bonuri de combustibil care sunt doar pentru a transporta marfa achizitionata in scopul de a o vinde.cu cat sunt deductibile ?50% sau integral?pfa-ul achizitioneaza marfa din comunitatea europeana si o transporta in Romania.
va multumesc!
La o firma nou infiintata care are profil de activitate 4120-lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale-si care doreste sa faca o factura in valoare de 50 000 euro pe luna decembrie 2013 intr-o tara europeana pt un avans lucrari este necesar sa se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari?eu stiam ca facturile pana in 10000 euro nu necesita inscrierea in ROI,si la aceasta factura de 50000 tb sa inregistrez firma in ROI La administratia Financiara mi s-a spus ca profilul de activitate 4120 este o exceptie si ca pot face factura daca operatorul din tara respectiva o accepta asa.Ce lege ,ordin,etc reglementeaza asta???Firma nu este platitoare de TVA
Răspuns la discuția Contul 455
va multumesc frumos :vishenka:
Discuție Contul 455
stie careva daca pot face inregistrarea contabila 455=758 pe baza unei declaratii a administratorului?
ma contrazic cu cineva .va multumesc!#-o
multumesc frumos pentru raspuns.imi cer scuze pentru titlu.am mancat litere fara sa vreau:">.observ ca in Romania legile sunt foarte interpretabile dar ma mira faptul ca persoane care ar trebui sa stie de ele nu le pot interpreta.
as dori sa stiu daca o intreprindere familiala poate angaja terte persoane conform legii 40/2013 aparuta in monitorul oficial 129/11 martie 2013.la itm se spune ca legea este interpretabila.titlul spune PFA,II si IF iar continutul doar pfa.
pe ce temei legal pot stinge voluntar contul 4551 cu contul 231?adica asociatii accepta restituirea aportului lor ,in natura.mentionez ca lichidez firma.va multumesc!