avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate sopor

Activitate sopor

Buna ziua,
Mama mea nascuta in 1934 in Soporu de Campie ,jud Cluj ,decedata in 2012, a fost refugiata in 1940.Nu a avut oficial statutul de refugiatsi nici pensie de refugiat
Eu fiul ei pot beneficia de pensie de refugiat?in ce conditii si cum pot obtine Certificatul de refugiat al mamei?
Va multumesc anticipat.
Cu respect .Neamt C
Multumesc tare mult.
Buna ziua,
O persoana cu tumora la unul din rinichi , rinichiul va fi scos ,Are drept la pensie de invaliditate..
Va multumesc
Va multumesc tare mult.Va doresc o zi buna.
Buna ziua,
Am incheiat un contract de donatie ,intre parintii mei si eu Noghi Erzsebet.
Il pot anula si transforma in Contract de vanzare -cumparare?
Va multumesc
Buna ziua,
Am documentele pt introducere intravilan a unei suprafete de 6000 mp.Taxele pentru introducerea terenului agricol in intravilan sunt foarte mari 2-4 lei /mp.
Pot sa scot din regim agricol doar partial din cei 6000 mp ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Suntem in urmatoarea situatie:
-Imobil cu 4 apartamente
-teren in curte 1200mp
-Teren legal obtinut prin Ordinul prefectului 1000mp,ceilalti 200mp apartin primariei
-Cei 1200 mp sunt si au fost folositi din anul 1970,dar acuma(noi suntem mostenitorii imobilului)vrem sa facem dezmembrarea terenului,insa asa cum este terenul legal -cei 1000 mp nu putem impatri terenul in mod egal si sa avem acces la drum.
Intrebarea mea este : Puten contesta titlul terenului obtinut prin Ordinul prefectului din anul 1995?
Va multumesc
Am nr cadastral pe terenul din curte,dar este partial ocupat de vecini.
Dupa delimitarea terenului de catre topograf ,vecinii au mutat gardul,folosind cca 30 mp din curtea mea .
Cum pot sa - mi recupere terenul?
Multumesc
Răspuns la discuția Tulburare de posesie
Va multumesc,daca formulez o noua plangere este nevoie de un dosar nou ?
In urma unui proces penal- tulburare de posesie, faptă prev. de art. 256 alin. 1 din Codul penal-prin intelegere cu inculpatii (care au spus ca se retrag de pe terunul ocupat si refac gardul distrus),mi-am retras plangerea.
Dar cand am vrut sa-mi refolosec terenul ocupat de inculpati de 5 ani,am fost impiedicat de catre acestia,folosin ei in continuare terenul.
Solutia tribunalului este de incetare a procesului penal...cu drept de apel in termen de 10 zile.
Vreau sa ma lamuriti ,daca fac apel ,continua procesul?sau care este calea pe care sa o urmez?
Va multumesc
Cu respect
Neamt Costan