avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate stefan_cso

Activitate stefan_cso

Nu s-au facut in ordine. Care e calea cea mai simpla sau mai putin costisitoare de a remedia situatia?
Cum se poate anula/reface o succesiune care "a sarit" o alta?
Se poate face fara a ajunge in instanta?
Notarul poate elibera o incheiere din care sa rezulte ca nu s-a facut succesiunea, nu exista testament, nu exista declaratii de acceptare a mostenirii, iar cea facuta, care depinde de cea nefacuta, sa fie refacuta?
Ce se intampla in cazul in care am un certificat de mostenitor cu o cota parte dar unul din mostenitori invoca o alta succesiune care trebuia facuta anterior celei prezente, in care cotele, bineinteles, se modifica. Nu s-a iesit din indiviziune/bunurile n-au fost vandute.
Se deschide succesiunea fara a tine cont de cea ulterioara?
Cum verifica un notar ca la succesiune bunul dezbatut este propriu (dobandit inainte de casatoria defunctului) sau comun daca nu se aduc acte? Daca sotia supravietuitoare are acelasi nume cu prima sotie (decedata) cum poti demonstra ca de fapt bunul comun e dobandit cu prima sotie (nu exista CNP acum 45 de ani)? Si mai ales ca s-a sarit o succesiune? Notarul poate fi acuzat de neglijenta?

Imi cer scuze daca intrebarile par stupide, dar realitatea imi arata ca din cauza unei succesiuni nefacute la timpul ei, cand erau acte si situatia calma, ajung acum sa pierd aproape tot, daca nu fac rost de acte vechi de 40-50 de ani, intr-o siuatie tensionata. Incerc de 3-4 zile sa inteleg cum a vazut notarul situatia atunci, daca au fost intelegeri necurate si pentru a putea indrepta ce se mai poate, chiar daca sunt sanse mici...
Locuinta E compusa din 2 cantoane. Cantonul e o subdiviziune a locuintei, cele 2 cantoane sunt 2 case independente, lipite, cu intrari separate daca e mai clar asa... Una noua si una veche.
Nu am decat un act, de 2-3 zile ma informez sa stiu cum sa procedez.
Pamanturile e unul singur care ajunge prin succesiunea mutilor la 62.5% la un intermediar prin ignoranta mostenitorilor legali.

[S-a editat citatul]
Joha a scris:

Copilul 3/4 iar Sotia 1/4. Daca bunul este propriu al tatalui, nu conteaza cum e mama copilului naturala sau nu....
Aici este vorba de natura bunului, numai daca bunul era comun se impartea altfel adica in masa succesorala daca era bun comun intra doar 1/2, fiind bun propriu al tatalui intra intreg.

Multumesc pentru raspuns

Conteaza daca bunul propriu (a avut teren, casa) a fost inainte de casatorie in 1950 sau 1970? S-a schimbat legea daca e vorba de un an sau celalalt? De ce acte am nevoie sa arat ca acel pamant (1950) era numai al tatalui? CF nu exista, poate rol fiscal sau ce nume au acele acte?
Tata a cumparat un apartament inainte de casatorie (conteaza anul?). Se naste un copil.
Dupa casatorie a decedat.
Cat mosteneste copilul?
Se schimba procentul daca mama e vitrega sau naturala?
Cred ca am inteles de ce raspunsurile privind cotele erau diferite. Bunurile sotilor inainte de casatorie vin in procent de 3/4 din totalul lor spre copii la succesiune. In acest caz daca fac succesiunea dupa mama buna am 3/8 din pamant si casa la care se adauga ulterior 3/4*5/8 (din partea tatei ca au fost doar bunurile lui inainte de a doua casatorie). Deci mama vitrega are doar 1/4*5/8=5/32. Gresesc?
Joha a scris:

Ca sa puteti cere anularea certificatului de mostenitor dezbateti succesiunea dupa mama dvs.


Initial credeam ca s-a prescris dupa atata timp sau ca succesiunea tatalui e o acceptare tacita a renuntarii la cea anterioara si nu se mai poate face nimic. Multumesc mult.
Totusi a intrat pentru ca notarul in 1992 nu s-a sesizat ca noi eram nascuti cu 15 ani inainte de casatoria cu mama vitrega din 1971. Eu nu stiam legea (recunosc), ea a profitat de asemanarea de nume dar nici notarul n-a cerut date suplimentare. Aemanarea de nume la derutat.
Se poate anula certificatul de mostenitor din 1992 sau/si reface succesiunea din 1970?
Cum poate fratele vitreg mosteni 10/16 din toata mostenirea, avand pe certificatul de mostenitor din 1992 pe mama sa (mama vitrega pe care noi n-o putem mosteni) cu 1/2+1/4*1/2=10/16 si eu doar 3/16. Inteleg ca pe fratele meu l-as mosteni doar eu, singura ruda, deci in total 6/16 din teren si 1 canton avut candva doar de mama mea buna inainte de casatoria cu tata. Ciudata lege!