avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate maryb2

Activitate maryb2

Buna ziua,
am un II,si am achizitionat mai multe automate de cafea care umeaza a fi evizionate si plasate in locatii(magazine,uzine etc)As vrea sa stiu daca imi trebuie ceva autorizatii?sanipid ......?nu stiu...daca stie cineva si ma poate ajuta.Mentionez ca eu achizitionez marfa cum ar fi...cafeaua,lapte,ceai si ciocolata pe care le pun in automat.Aparatele sunt igenizate periodic cu solutii speciale.
Multumesc.
Buna ziua,
am o intreprindere individuala,neplatitoare de TVA,si as vrea sa stiu daca mai pot inregistra bonurile fiscale pana in 100 de ron de consumabile care nu au cui-ul trecut pe ele (exclus cele de motorina,deoarece la acestea am trecut cui-ul pe fiecare bon).

Si as mai avea o intrebare,eu am un contract de comodat pe masina ,as vrea sa stiu trebuie sa fac foi de parcurs?
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine cu o lamurire:
-eu am o intreprindere individuala cu doua coduri caen, 6622 si 4799.As vrea sa stiu si eu, situatia contabila o tin separat ,gestiuni separate(cel putin asa cred ca ar trebui ....sau la un loc?????). Eu am saga ps si nu pot sa adaug inca un cod caen,,,doar daca mai adaug inca odata aceiasi soc. cu celalalt cod caen.
Multumesc.
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu o baza legala daca exista pentru urmatoarea situatie:
momentan sunt in cresterea copilului pe perioada de un an de zile.In luna decembrie intentionez sa ma intorc, deoarece copilul in ianuarie implineste 1 an..numai ca din surse proprii am inteles, ca seful meu ar vrea sa ma dea afara si cum nu ar putea din prima am inteles ca ar vrea sa ma trimita in alt oras....bla...bla,,, doar sa ma forteze sa imi dau demisia.Mentionez ca am 2 copii.Multumesc
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati intr-o nelamurire.....O soc.are 2 asociati. Avansul catre asociati care se scoate din banca are vreo limita ? Se poate da in fiecare luna? Este legal?
Buna ziua,
aveti idee cine plateste si cine nu, ca nu mai inteleg.
cum sunt platite orele suplimentare?
buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire:

-din cate am inteles dividentele se pot scoate dupa 3 luni de la infiintare (daca e bine ce stiu, daca nu corectati-ma),intrebarea mea dupa aceste 3 luni se pot scoate in fiecare luna/
multumesc.
in concluzie se poate da sau nu diurna zilnica fara acte justificative acestor angajati?


Multumesc!
Răspuns la discuția Abonament R.A.T.B
multumesc!