avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate mengazi65

Activitate mengazi65

buna ziua,
-drepturile salariale (renumeratia concediului de odihna) prevad ,,ca salariatului sa-i fie virat in cont cu 5 zile inainte de a intra in zilele de concediu de odihna..!
am depus cererea la societatea care lucrez ,cu o luna inainte..desi intru in concediul legal de munca pe 2016 incepand cu data de 20.05.2016!!!:(:(:(:(
multumesc ptr.raspuns d-na/d-ra Consuela Scarlat!
:slap::slap::hm::hm::hm::
:flowersblue::flowersblue:ptr.dumneavoastra
succes si multumesc!
buna ziua,
-1poprire salariu de 400lei/luna
-1 viitoare poprire de la brd...nu stiu ce valoare..am intarziere de peste 90 zile ,si m-au anuntat ca o sa intre la recuperare silita prin poprire ..inteleg foarte bine despre situatia ceata de mine ,dar scuza mea ,...ultima oara cand m-au sunat a fost pe 18mai2016le-am spus ca nu am decat un venit /luna de 1050 lei ,deoarece sotul este fara muncasi am 2 copii in intretinere,dar nu dau vina pe nimeni,decat pe prostia mea..va rog sa ma intelegeti si sa-mi dati un raspuns..cat de curand...
BRD poate sa puna a 2a poprire de salariu ..si cat din salariu.poate lua in executare silita din venitul meu..???
am de la 1 05 2016 un salariu de 1350lei,iar rest de plata pe fluturas raman cam 1060leidin care 1 banca imi popreste deja suma de 400lei/luna se scad sumele aferente tuturor asigurarilor,din care ramane vreo 680 lei...asta este!
multumesc si o zi buna!
proportia de poprire care este ...???:(:(:(:(:(:(
buna dimineata..
-societatea la care sunt salariata,ne va da tichete cadou 2x5o lei de Paste ,asa cum prevede noul cod fiscal.. sub 150 lei..NU sunt impozitate cu 16%!!
poate-mi raspundeti de ce societatea noastra pune impozit la orice ne ofera??
ne mai dau si un venit in natura de 50 lei/luna in forma unor banuti,de care ne achizitionam painea ,cea de toate zilele de la magazinul societatii??
calcul salariu adauga tot si impozitul este per tot...la urma scade din venitul net..valoarea de 50 lei (banutii)+valoarea tichetelor cadou si rest de plata ramai cu 900lei ,cel mult...!!!X-(X-(X-(X-(:(:(:(:(:(:(
multumesc ptr.raspuns !
o zi frumoasa!
la 75 zile cm ,cate zile co imi revin pe 2016?:(:(:(:(
Răspuns la discuția insolventa persoana fizica ,banca
multumesc ptr.sfat////o zi frumoasa
buna ziua,va scriu intr-un moment dificil cu banca .am ramas cu plata ratei in urma cu 5luni..si mi-au trimis executare silita printr-o scrisoare recomandata pe 1.o7.2015...pot spune ca am ramas singura platitoare a ratei ,deoarece sotul meu a ramas fara munca din 2009,iar banca m-a ins
tiintat ca am ramas singura platitoare a ratei in valoare de 450lei..am facut 2 restructurari ..dar tot n-am reusit sa sjung la zi cu plata..
va rog mult sa-mi dati un sfat..am un salariu de 1150 lei/1.07.2015.si doi copii minori care invata la liceu ,navetisti ,ca si mine,cheltuielile si intretinerea familiei tot de mine sunt suportate..!spun asta ,deoarece nu stiu cum s-o scot la capat..!
venitul familiei din 2009 este doar salariul meu lunar aproximativ de 900lei..m-am descurcat pana la inceputul anului,din ajutoare de la parintii mei,fratii mei..sotul nu aduce niciun venit din 2009..a castigat si dansul de pe unde a apucat sa lucreze..isi cauta de lucru///!!!
in ce situatie se poate cere insolventa ,faliment ,o persoana fizica in lupta cu banca?
cu respect,
sevghin
Multumesc si toate bune!