avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate CristescuD

Activitate CristescuD

Răspuns la discuția Contract de avans pentru marfa
Va multumesc pentru raspuns!
Ce clauze pot trece la un contract de avans pentru marfa pe care o aduc din afara, prin care sa oblig clientul sa achite restul de bani si sa ridice marfa dupa ce i-o comand si vine in tara?
Intreb deoarece am un client care a platit avans dar nu mai vrea bunul comandat iar eu am facut cheltuieli cu comanda si transportul in tara si in final am ramas cu bunul pe stoc si nu se vinde. Ok, el a pierdut avansul, dar eu nu am castgat mare lucru, ba ma i mult, am fost incurcat de el.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si in special doamnelor Gerberga si Gabriela Pintea, si sper ca discutia mea nu a starnit emotii negative, in final toata lumea care nu intelegea clar anumite prevederi legale a avut de invatat, si in special eu! Sunt multumit cu atat mai mult cu cat aceste prevederi legale imi dau dreptul de a a ma apara singur si in celelalte faze procesuale.
O zi frumoasa!
Va multumesc pentru precizari! Asadar bine ca este apel si nu recurs.
Pot sa va rog sa imi "traduceti" ca sa zic asa si in cazul recursului, pana unde pot merge ca si absolvent de studii juridice in reprezentarea unei rude in proces?
Vad ca parerile sunt impartite. Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti, deoarece vreau sa stiu daca mai are rost sa pregatesc cererea de apel la o contestatie ce mi-a fost respinsa. Indeea este ca pri reusesc sa ma reprezint singur, ori nu mai intreprind nimic.


CristinaPaisa a scris:
In apel, nu este obligatorie reprezentarea prin avocat.
In recurs este obligatorie. Nu este suficient ca reprezentantul sa fie absolvent de drept.
Codul de procedura civila reglementeaza acest lucru.

puteti sa detaliati pentru a putea citi in cod sa ma lamuresc? multumesc


Am pus mana pe cartea de procedura civila, am citit art. 83, am citit si art. 13 alin 2 la care face trimitere art. 83, si tot nu sunt lamurit. Eu inteleg de aici ca ma pot prezenta personal pentru aparari. Va rog sa ma lamuriti. Am dreptate, doamna avocat Gerbega?

Buna ziua, doresc sa stiu daca un absolvent de studii juridice se poate reprezenta singur in instantele de apel si de recurs. Sau daca se poate sa ma indrumati unde anume in legislatie sa caut acest raspuns cu privire la reprezentare.
Multumesc
Ati ridicat cumva exceptia de nelegalitate cu care a castigat av. Piperea la tribunal? Daca da, aceasta se judeca la tribunal si poate de aceea.
Va multumesc pentru raspuns. Dar reclamantul deja mi-a trimis interogatoriu, odata cu cererea de chemare in judecata. Eu trebuie sa cer sa fie incuviintat interogatoriul pe care il propun pentru parat? Nu il pot trimite direct?
Multumesc pentru raspunsuri. Ma voi folosi asadar de ele. Asadar sa nu le mai atasez si eu ca odata cu intampinarea ca probe? Este vorba despre un raport.
In provinta interogatoriului, cand am termen limita (reprezint persoana juridica) sa depun interogatoriul? Multumesc
Reclamantul a propus o anumita proba, iar mie ca si parat imi foloseste in dovedirea unei stari de lucruri acea proba. Pot sa o atasez si eu la doar in intampinare ca proba? Multumesc