avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielanovi

Activitate gabrielanovi

Buna ziua ,
Sunt pe cale sa deschid un SRL si in actul constitututiv am specificat adresa punctului de lucru. Cum procedez cu contractul de la ANAF dintre proprietar si sociatate avand in vedere ca societatea inca nu exista ? Il inregistreaza pe numele rezervat al firmei sau ...?

Multumesc

partajul a fost facut la sfarsitul anului 2007 , dupa ce el contractase creditul din cate am vazut eu pe somatii , dar cu siguranta nu a fost cu ipoteca , pentru ca e vb de vreo 5000 lei , iar el nu avea acces la actele originale ale casei ( ma amenintase ca o sa vanda casa fara acordul meu si atunci le-am pus sub cheie ) . In plus , eu cand am facut creditul ca sa-i platesc partea , am ipotecat casa si nu am intalnit nicio problema in acest sens. Evident ca am facut toate demersurile pentru a fi unic proprietar pt ca altfel n-as fi putut ipoteca .
Multumesc pentru raspuns .

O zi buna
Buna ziua ,

Ma confrunt cu o problema la care nu stiu cum sa actionez - pe scurt - in 2000 am divortat de sotul meu cu care detineam in comun un apartament de 3 camere . Desi am divortat , am continuat sa locuim impreuna pana la sfarsitul anului 2007 cand am facut partajul , la cererea lui , moment in care i-am platit o suma de bani pentru care am cazut de acord , iar pentru aceasta eu am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca . In ultimul an , am tot primit niste somatii , pe numele fostului sot , de la o societate de recuperare deoarece se pare acesta a luat un credit pe care nu l-a mai achitat . Am discutat cu unul dintre angajatii societatii de recuperare si am incercat sa-i explic ca nu am nicio legatura cu fostul sot, ca nu stiu absolut nimic despre el , ca nu mai eram casatoriti in momentul contractarii creditului de catre el, cat si faptul ca noi am facut partaj , iar el nu mai locuieste la aceasta adresa ! In momentul acela , acesta a inceput sa devina mai agresiv si sa ma ameninte ca va veni cu executaorul judecatoresc la usa , pe considerentul ca acest partaj a fost facut fictiv , doar ca sa scape ex sotul de "probleme".
Intebarea mea este daca intr-adevar ar avea vreun drept sa ma tarasca si pe mine in " nebunia " asta ? Repet , eu am facut un credit pe 29 de ani ca sa -i platesc lui partea iar acum ma trezesc ca trebuie sa mai dau socoteala si altora pentru tampeniile facute de ex-ul!


Multumesc, o zi buna
Draga mea, gasesti pe net modele de cerere pentru pensie elimentara . Intocmesti frumusel una , apoi te duci la judecătorie si-o depui iar cand ai termen mergi si te reprezinti singura . Nu este deloc complicat si nu trebuie sa platesti niciun avocat - iti vorbesc din experienta ! Bafta!
va rog sa-mi raspundeti daca un bilant pe 0 poate fi semnat doar de administrator sau trebuie sa platesc pe cineva autorizat sa-l intocmesca si sa-l semneze