avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Activitate remusthag

Activitate remusthag

Asiguratorul este City Insurance. Nu raspunde nici la telefon, nici la email. Doar asiguratorul poate modifica B/M-ul?
Rectific: " l-a inmatriculat pe 06.Feb.2021".
Stimate Domn, Stimata Doamna,

Va rog sa-mi oferiti sfatul Dvs referitor la o asigurare RCA.
Am vandut un autoturism pe data de 19.Ian.2021, pe care noul proprietar l-a inmatriculat pe 06.Feb.2022 la politia din judetul Braila. Apoi si el l-a vandut altei persoane, care a facut un accident, a fost gasit vinovat, drept care a folosit asigurarea mea RCA incheiata la City Insurance. E posibil asa ceva? Am descoperit acest lucru cand am sesizat ca a mi-a scazut B/M cu 2 puncte, desi eu nu am facut nici un accident. Intrebarea mea este daca este legal ce s-a intamplat, desi este ridicol sa fii penalizat pentru ce face altul, si daca imi pot restabili B-M-ul initial.

Va multumesc.
Buna ziua,

Eu am facut exact cum spune d-na avocat "simonette" si la prima infatisare am castigat anularea pv-ului, la cea de a 2-a, am pierdut si sunt bun de plata! E incredibil, cum se poate sa platesc amenzile unei masini vandute acum 6 ani la care pot prezenta toate actele enumerate de dansa? Dosarul e fara cale de atac.
Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze daca am fost un pic confuz. Intr-adevar, am dat in judecata fostul proprietar pentru refuzul certificatului fiscal. Sunt sub influenta aceluiasi avocat caci deja i-am achitat onorariul, fara de care a spus ca nu demareaza nimic inca de la inceput, si mai ales ca dosarul e la el, inclusiv chitanta timbrului de judecata, care si ala a costat cateva milioane bune. Dimineata asta am vorbit cu dansul si mi-a spus ca i s-a trimis celui in caz o sesizare, dar nu mai corespunde adresa. In schimb mi-a cerut si nr de telefon al inculpatului, cica ar ajuta mult. Acum cica se face totul pe cale administrativa si ar trebui sa dureze mai putin timp... etc. Oricum, nu inteleg mai nimic. I-am cerut termenul, dar spune ca inca nu s-a dat termen, ca se incearca, "conform noului cod civil", sa se rezolve situatia pe alte cai.
Asadar, conform noului cod, exista aceste "alte cai" si care sunt alea?

Multumesc pentru timpul acordat.
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti care este procedura conform noului cod civil pentru a intra in posesia certificatului fiscal pentru un autoturism. Tin sa precizez ca am angajat un avocat in dec 2011 pentru acest proces, termenul a fost in dec 2012, termen la care avocatul A UITAT sa se duca la proces, fapt pentru care s-a anulat tot. Plus ca, zice dansul, nu s-a trimis nu stiu ce instiintare. Acum a reluat tot de la zero, numai ca de cateva luni imi spune ca s-a modificat codul civil si dureaza. Dar ma suna el... probabil in 2020 cum ca a uitat iar.
Va rog sa imi spuneti care e procedura noua si cum as putea sa verific ca dosarul meu nu sta aruncat printr-un sertar.
Multumesc.

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca trebuie si daca pot obtine o hotarare judecatoreasca pentru a nu plati timbrul de mediu, dat fiind ca am achizitionat un auto in 2011? Nu am putut sa-l inscriu pentru ca ma judec in continuare cu fostul proprietar pentru ca nu vrea sa imi dea certif fiscal. Eu am inregistrat la fisc noua achizitie cu data cumpararii, dar nu pot sa il inscriu din lipsa certif fiscal si mai nou, timbrul de mediu.