avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan_Viorel

Activitate Stefan_Viorel

Am o societate comercială,aceasta societate are un contract de concesiune, pentru o suprafața de teren,cu primaria...
Din motive personale,nu s-a putut plăti taxa de concesiune pe ultimii 3 ani...
Zilele acestea vreau sa plătesc ceea ce este de plătit dar problema mare este ca sunt multi bani de plata PENALITATILE....
Întrebarea mea este:
Pot fi scutit de penalități daca plătesc in totalitate taxa de concesiune?
Multumesc mult!
Multumesc!
Buna seara,cunosc un primar care în alegerile locale din 05.06.2016 a fost ales pentru funcția de primar.Intre timp,s-a aflat ca a fost condamnat la pedeapsa de 1 an de închisoare cu executare cu probațiune 2 ani pe data de 26.02.2016,înaintea alegerilor locale....
Întrebarea mea este: își poate pierde mandatul de Primar?
Buna ziua,Stefan este numele meu,doresc sa stiu daca o demisie data de un consilier local(el si-a dat(scris) demisia cu mana lui).Si ca sa intelegeti va povestesc ceva ceva din acest caz:In cadrul sedintei de consiliui local acest consilier TRADATOR de comuna si de tara a votat ,,la rugamintile primarului..Ceea ce a votat nu are nici o legatura cu binele comunei in care locuim.Dupa toate aceste ,,l-am convins,, sa isi dea demisia de onoare in scris.Dar ulterior primarul l-a convins ca nu este bn ceea ce face si l-a facut sa se razgandeasca.Eu am dus tot dosarul doamnei secretar in sedinta trecuta si mi-a spus ca sedinta de luna aceasta acest subiect va fi pus pe ordinea de zi la care se va lua act de decizie.Toate bune si frumoase pana aici,ca din zvonurile care sunt se pare ca acest TRADATOR a mers la primarie si a dat o declaratie in fata secretarei de consiliu local cum ca nu ar mai vrea sa demisioneze din functia de consilier.
tocmai am fost la primaria de care aminteam mai sus,am depus o cerere sa mi se elibereze documentele necesare si acum astept 10-30 de zile pt raspuns.Am ajuns sa imi para rau ca am candidat pt funtia de consilier(ca in momentul in care nu ai majoritate in consiliul local nu poti face foarte multe).Asa jaf la drumul mare nu credeam ca se poate face.
Buna ziua,domnule avocat,numele meu este Stefan,sunt consilier local.In comuna in care eu locuiesc am constatat o ilegalitate(defapt una dintre ilegalitati la care am si dovezi)si anume,domnul primar a venit cu o propunere pe ordinea de zi in sedinta de consiliu in anul 2012 luna martie in care acea propunere includea asfaltare unui drum satesc.Toti consilierii au fost de acord cu aceasta propunere si dumnul primar cu tot aparatul lui a trecut la treaba.Dar numai ca in loc sa asfalteze drumul satesc pentru care noi(consiliul local) am fost de acord,a asfaltat un drum privat.Si va informez ca persoana care are acest drum,nu are nici un act de asociere sau orice alt act cu ,consiliul local.Actele ce stau la baza acestei ilegalitati sunt in cadrul primariei.Intrebarile mele sunt urmatoarele:1. primaria este obligata sa imi elibereze actele pe care eu i le voi cere(fiind consilier local)?2.Dupa ce intru in posesia actelor doveditoare,la ce institutii ale statului trebuie sa ma adresez?3.Dupa parerea dvs(daca eu am dreptate)este infractiune comisa de dl primar?