avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate ralub

Activitate ralub

In partea cu tabelul din adeverinta de vechime se trece concediul fara plata, si cum? sau doar jos unde se trec numarul de zile.
Multumesc!
Răspuns la discuția lnchidere societate comerciala
Si daca ii revine administratorului in ce baza ii revine. O vinde de pe firma pe numele lui, Plateste TVA si impozit?
Buna ziua,
Societate comerciala cu asociat unic a cumparat o masina de 2 luni , iar acu vrea sa inchida firma. Ce se intampla cu masina? Ii revine asociatului sau trebuie sa o vanda.
Multumesc!
Firma de prelucrare de marmura, cumpara bloc de marmura si il transforma in cruci( bucati pt cruci). Trebuie platit impozitul de 0,5%? am inteles ca ar fi un articol nou introdus in lege. Daca trebuie conform carui articol?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am avut un salariat cu un contract de munca cu timp partial de 4 ore, apoi i-am modificat contractul facandu-l la 8 ore/norma intreaga.
Acum ii inceteaza contractul , cum ii intocmesc adeverinta de vechime.In prima parte a edeverintei trebuie scris ce fel de norma este.
Multumesc anticipat
Buna ziua!
Pentru un contract de munca suspendat pentru concediu fara plata unde am trecut data inceput - data sfarsit, mai trebuie transmis revisalul cand inceteaza concediul fara plata.
Multumesc!
Buna ziua,
Pentru o persoana care desfasoara activitati independente ce venit se calculeaza pentru indemnizatia de crestere a copilului, venitul realizat pentru care s-a platit impozit si sanatate sau ce s-a declarata in declaratia 600 la sistemul public de pensi.
Multumesc!
Buna ziua,
Imi poate spune cineva un cor pentru manager transporturi sau ceva echivalent.
Multumesc!
Buna ziua,
Beneficiezi de suventie pentru un absolvent de liceu, dar care a luat somajul timp de 6 luni, iar acu doresti sa il angajezi?Specific ca somajul a fost terminat de 2 luni. Multumesc!
Buna ziua,
In adeverinta pentru somaj se completeaza baza de calcul, contributia individuala si contributia datorata de angajator doar cu suma pentru respectivul salariat?
Multumesc anticipat!