avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate atviorica

Activitate atviorica

imi spuneti va rog, am nascut in 1 noiembrie, luna noiembrie se ia in calcul la indemnizatia de crestere copil?
multumesc
Imi spuneti va rog, mama mea are cancer la san gradul 2b, a fost operata(i s-a extirpat un san) si a facut chimioterapie.ea este in pensie pentru limita de varsta, are dreptul la indemnizatie de handicap? doctorul oncolog a spus ca nu are dreptul la indemnizatie deoarece are cancer gradul 2 b?
multumesc
imi spuneti va rog daca societatea este in insolventa( nu e in reorganizare sau in faliment) ma poate da afara daca am instiintat firma ca sunt insarcinata?
imi spuneti, va rog cum se calculeaza concediu de risc maternal, am lucrate 4 luni dupa ce m-am intors din CIC.Se ia in calcul cele 4 luni lucrate + 2 luni in care am fost in CIC?
multumesc antiicpat
nu se suprapun pentru ca indemnizatia de crestere copil o veti primi din ziua urmatoare terninarii concediului de maternitate. adica pentru cele 93 de zile de postnatal veti primi indemnizatia de maternitate, apoi dupa terminarea acestora, veti intra in concediu crestere copil si veti primi indemnizatia pt cresterea copilului.
societate in faliment poate sa isi vanda acivele fara un anunt public?
Răspuns la discuția Calcul concediu de maternitate
Concediul de maternitate se salculeaza in functie de salariul brut, nu cel net
Iata un exemplu de calcul pt un salariu brut de 1400 lei( probabil cam asa aveti si dvs)


1. Numarul zilelor lucratoare in ultimele 6 luni:
2. martie 2013 = 21
februarie 2013 = 20
ianuarie 2013 = 21
decembrie 2012 = 19
noiembrie 2012 = 21
octombrie 2012 = 23 in total 125 zile lucratoare
3. Salariul brut pe ultimele 6 luni anterioare lunii aprilie 2013 = 1400 lei / luna.
4. Baza de calcul pentru concediul de maternitate: 6 x 1400 = 8400 lei brut.
5. Media zilnica baza de calcul: 8400 : 125 = 67.2 lei brut.
6. Zile lucratoare aprilie 2013 = 22.
7. Indemnizatie brut pt luna aprilie 2013: 67.2 x 22 x 85% = 1256.64
8. Din aceasta indemnizatie se retine contributia CAS calculata astfel:
9. 2227 x 35 % x 10,5% = 82 lei
10. 2227 = salariul mediul brut pe tara in anul 2013
35% = procent din salariul mediu brut pe tara
10,5%=contributia CAS
11. Contributia CAS de 82 de lei este valabila pe toata durata anului 2013 si avantajeaza persoanele cu salarii mai mari.
In concluzie, indemnizatia de maternitate pentru luna aprilie 2013 este de:
1256.64 (brut indemnizatie) – 82 (CAS) = 1174.64
imi spuneti va rog daca concediul medical, respectiv de maternitate diminueaza concediu de odihna?
multumesc
imi spuneti va rog de unde ma pot documenta, vreau sa deschid o firma de agricultura cu sediu in mediu rural. am sanse sa accesez fonduri nerambursabile?
multumesc frumos
weekend placut