avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate dianaelena71

Activitate dianaelena71

buna ziua,pot sa refuz locul de munca oferit de agentia de somaj?am inteles in caz ca refuz mi se suspenda somajul...este un magazin alimentar de unde se pleaca in mod repetat ...probabil ii tine in proba si patronul ii roteste pina o sa ii vina o persoana care sa il satisfaca din toate punctele de vedere ...multumesc...
multumesc pentru raspuns...
va rog frumos sa imi spuneti in cite zile trebuie sa depun actele pentru somaj ?mentionez ca mi s-au facut adeverintele gresite si binenteles dosarul a fost respins ...acum dupa inca o saptamina au reusit sa refaca adeverintele ...multumesc
buna dimineata...si multumesc ...cred ca asta urmareste ...dar exista o modalitate nu vrea sa lucrez cele 20 de zile in firma ..cit ar trebui sa plateasca angajatorul pentru mine pentru cele 20 de zile?inca odata multumesc...ma bucur ca am gasit acest site ...
multumesc pentru raspuns ...astazi m-am intilnit cu el si vrea sa ii fac cerere de concediu fara plata ...el trebuie sa predee pontajul pina pe 25 ale lunii si atunci v-a vorbi iar cu contabila firmei ...dar eu pot sa astept pina atunci?inca odata multumesc...
buna ziua,pentru a intra in somaj azi am intrat in preaviz pe o perioada de 20 de zile lucratoare ...cum ar trebui sa procedez in astea 20 de zile?angajatorul nu raspunde la telefon ...nu am voie sa intru in sediul firmei...multumesc...
Răspuns la discuția Incetarea contractului de munca
multumesc pentru raspuns ...
buna ziua ,va rog frumos sa imi spuneti cu ce articol ar putea sa imi incheie contractul de munca daca s-a desfiintat postul...fiind in concediu de maternitate a inchiriat spatiul si astfel a desfintat postul...nu vrea sa ma reangajeze ...imi va da actele necesare pentru somaj ... stiu ca va fi decizia de incetare a contractului..vreau sa stiu deoarece am dat foarte greu de contabila ...multumesc
Răspuns la discuția Acte somaj
multumesc foarte mult pentru raspuns ...
Discuție Acte somaj
este normal ca un angajat sa se duca la contabil sa ceara actele de somaj...dupa cum s-a exprimat angajatorul sa stau pe capul ei ca sa imi dee actele de somaj apoi sa il sun ca sa isi puna stampila si semnatura ?eu stiu ca traim in romania ...dar trebuie sa ma duc cu un copil de 2 ani sa pazesc usa contabilei?nr de telefon al contabilei nu vrea sa il dee ...cum sa procedez?multumesc