avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1717 soluții astăzi
Forum Activitate mariusdd

Activitate mariusdd

Buna ziua si la multi ani tuturor membrilor acestei comunitati.

As dori cateva sfaturi in privinta situatiei in care ma aflu si anume:
Socrul me a decedat recent. Avea un PFA pe numele sau cu ceva datorii consistenta catre stat(TVA,impozit poate si CAS). Nu detinea pe numele sau decat un autoturism(epava) inregistrata la taxe si impozite pe un apartament pe care il detin.
As dori sa stiu daca sunt obligat sa deschid succesiune pentru mostenirea sa(in acest caz o epava si foarte multe datorii pe care inteleg ca trebuiesc acceptate in cazul succesiuni). Eu inclin catre demersul unei renuntarii la mostenire autentificata la notar.
Intrucat in lipsa succesiunii nu pot face radierea autoturismului de la taxe si impozite care sunt posibilele probleme? Apartamentul este in prezent liber de sarcini si banuiesc ca as putea sa il vand/ipotechez sau orice alt demers legal intrucat nu este legat de datoriile fiscale ale defunctului pe auto corect?
Totodata as dori sa stiu daca datoriile la ANAF pe PFA-ul defunctului se prescriu sau ce se poate intampla in cazul renuntarii la mostenire din partea ambilor copii ai defunctului.

Multumesc anticipat.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimabil/a "no name.." sunte-ti inafara vietii si a bunului simt.Va doresc situatia doamnei care cu toate ca ar putea obtine pensie pe caz de boala(cancerul fiind incadrat in caz de invaliditate intr-un stadiu avansat) munceste si incearca sa aiba o viata normala...sa vedem ce a-ti face? Poate v-ati retrage intr-o pestera pana sfarsiti?...sau poate a-ti lupta cu boala si oamenii incuiati la minte si suflet.
Va doresc minte si...izbavire pentru ca aveti nevoie daca a-ti deschis astfel de topic
Buna ziua,
Cine verifica declaratiile pe propria raspundere care se fac la achizitia unui imobil nou cu referire la TVA-ul de 5%?
Notarul are obligatia sa verifice eligibilitatea cumparatorului sau cine?
Care sunt consecintele unei astfel de declaratii in cazul in care este falsa?(adica cumparatorul a achizitionat deja un imobil in conditii de TVA 5%).....contraventie,plata diferentei de TVA cu penalizari sau ceva de domeniul penal?
Multumesc
Buna ziua,
A reusit cineva sa transfere autorizatia de taxi de pe un PFA pe un SRL pana la urma...din cate m-am documentat parerile sunt impartite iar primaria cu siguranta nu faciliteaza procesul intrucat autorizatiile sunt in esenta nominale..
D.Bobo64 a-ti reusit ceva dupa infiintarea srl-ului?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Donatie catre mostenitor
Am inteles,se pare ca din pacate nu pot face nimic util momentan.

Va multumesc pentru raspuns,
Răspuns la discuția Donatie catre mostenitor
Va multumesc pentru raspunsul promt.
In acest caz poate ar fi ideal un testament al mamei catre sotia mea.
Care credeti ca ar fi puterea legala(in luarea unei decizi cu privire la imobil) a acestuia in cazut decesului mamei sotie mele?

Cu stima
Buna ziua,

Parintii sotiei mele detin un apartament impreuna(actul este pe numele amundorura).
As dori sa stiu daca ar fi posibila cedarea(donarea)partii pe care mama ei o detine din apartament catre sotia mea fara acordul tatalui ei.

Va multumesc pentru ajutor.