avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate florin_magdici

Activitate florin_magdici

buna ziua

am urmatoarea speta : ADMINISTRATOR UNIC ( are si contract de munca cu 2 ore) vrea sa retraga dividende..intrebarea mea este: pe langa impozitul de 16% treb sa palteasca si 5,5 % la casa de sanatate?

1. Daca este salariat plateste si sanatatatea din dividende?

2. Daca nu este salariat plateste sanatatea din dividende sau nu?
Răspuns la discuția Contabilitate I.I
am inteles multumesc , stiam ca mai tb ceva.. acel registru de gestiune zilnic in care pe rubrica de intrari se trece marfa achizitionata iar pe rubrica de iesire-toate incasarile (z de la casa de marcat), iar soldul final reprezinta valoarea marfurilor existente la moment la raft :)...asta ajuta mult si la inventariere :).. la I.I este obligatorie si inventarierea la sf anului nu?
Răspuns la discuția Deduceri PFA
Buna seara
Eu deduc chel de utilitati de pe persoana fizica in cazul in care pfa are sediul social in casa,.. de ex daca ai 3 camere ...o camera este destinata desfasurarii activitatii..iar chitanta o imparti la 1/3 . Eu cred ca e mai corect sa deduci 50% daca ai o camera..:) nu vei avea probleme la control :)

Fac si borderouri de achizitie de la persoane fizice, cu buletinul persoanei in spatele borderoului


Ab la telefon nu se deduce daca e pe pers fizica, eventual o cartela pre pay mai merge
Buna,
Am cateva nelamuriri cu privire la preluarea unei I. I caen-comert prod alimentare si nealimentare, tigari, tutun pe scurt un chiosc de cartier

Din putina experienta pe care o am stiu ca tb sa organizez contabilitate in parida simpla cu urmatoarele precizari : eu tb sa :-
-inregistrez monetarele de la casa de marcat si facturile de achizitie marfa (cu nir) pe scurt incasari si plati..

Dar cum realizez descarcarea din gestiune... in conditiile in care folosesc progr gratuit Saga?

Stiu ca trebuie sa fac declaratiile 220 si 200 si sa instiintez administratorul de plata impozitului la anaf si sanatate. si evetual la pensie daca doreste-declaratia 600.!

Dar cu descarcarea din gestiune e nelamurirea mea.. tb sa o fac? cum o fac? cum se inregistreaza? sau e pur si simplu ca o situatie a stocurilor..

Va multumesc

Discuție REVISAL
am intanlit urmatoarea situatie:

La o cafenea, se sustine interviul in vederea angajarii urmand ca de a 2a zi sa inceapa lucrul...inregistrez contractul pe revisal azi cu incepere de maine.. dar salariata nu se mai prezinta la serviciu !!!

In baza carui articol fac incertarea CIM?