avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate ionela14

Activitate ionela14

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Mama nu doreste nimic din casa, nici macar lucrurile personale nu si le-a luat, ea ar fi vrut sa il convinga cumva sa puna casa pe numele meu si al surorii mele dar se pare ca e prea tarziu, cu siguranta a vanduto. Multumesc
Buna seara! Poate tatal meu sa vanda casa dobandita inainte de casatorie fara acceptul mamei? Acum sunt in proces de divort si se zvoneste ca a vandut deja casa, surorii lui. Au fost casatoriti peste 30 ani, au fost adaugate camere si imbunatatiri, bani investiti de mama, are martori oamenii care au muncit acolo ca au fost platiti de ea. Ea munceste in Italia deci nu locuieste in casa. Cum putem afla daca a vandut casa, nu il putem intreba pentru ca ar nega. Poate mama sa deschida partaj, ar avea castig de cauza? Va multumesc
Discuție Vanzare masina
Buna seara! In iulie 2012 am vandut o masina unei cunostinte fara a face acte , doar am dat masina am primit banii pentru ca respectivul era in divort si m-a rugat sa o tin pe numele meu. In februarie 2013 m-a cautat ca a rezolvat totul sa facem actele. Le-am facut , am radiat masina de la mine de la primarie dar el nici pana acum nu a inscris masina la primarie la el pentru plata impozitului si masina este tot pe numele meu. Pot fi trasa eu la raspundere pentru neplata impozitului? Ce pot sa fac in aceasta situatie ? Va multumesc
Discuție Vanzare casa
buna seara ! sunt casatorita cu sotul meu de 28 de ani , casa in care locuim este dobandita de el inainte de casatorie de la bunica lui printr-un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. M-a instiintat acum cateva zile ca vrea sa vanda casa , fara ca eu sa fiu de acord . casa a fost una batraneasca cu mai putine camere am adus-o la stadiul in care este astazi impreuna. imi puteti spune va rog frumos daca poate sa vanda casa de unul singur ? mentionez ca avem si 2 copii majori . Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Nu inteleg ce inseamna sa nu am intreruperi mai mult de 15 zile .Faptul ca eu trebuia sa dau licenta in iulie 2012 si nu am dat-o dar urmeaza sa o dau in iulie 2013 nu se considera intrerupere? Am fost la cursuri universitare de licenta la zi si o sa ma inscriu la masterat tot la zi . Va multumesc!
Buna ziua , sunt insarcinata in 4 saptamani si peste aproximativ 2 saptamani urmeaza sa sustin examenul de licenta pe care insa trebuia sa il dau anul trecut in iulie 2012 dar nu l-am dat datorita unui examen restant pe care l-am promovat in septembrie 2012. Daca dupa licenta ma inscriu la masterat pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii februarie .