Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare masina

Buna seara! In iulie 2012 am vandut o masina unei cunostinte fara a face acte , doar am dat masina am primit banii pentru ca respectivul era in divort si m-a rugat sa o tin pe numele meu. In februarie 2013 m-a cautat ca a rezolvat totul sa facem actele. Le-am facut , am radiat masina de la mine de la primarie dar el nici pana acum nu a inscris masina la primarie la el pentru plata impozitului si masina este tot pe numele meu. Pot fi trasa eu la raspundere pentru neplata impozitului? Ce pot sa fac in aceasta situatie ? Va multumesc
ionela14 a scris:

Pot fi trasa eu la raspundere pentru neplata impozitului? Ce pot sa fac in aceasta situatie ?

Pentru plata impozitului nu, insa pentru vreo rovinieta sau amenda radar, da. Trebuie sa anuntati si serviciul inmatriculari ca ati vandut masina (dar o sa va injure cunostinta).
Dvs puteti raspunde fata de eventuala contraventie rovinieta sau radar
Pentru impozit auto nu raspundeti dvs ,ci proprietarul bunului mobil