avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate armeneasca

Activitate armeneasca

Discuție Ghena blocului
Blocul in care locuiesc, un bloc vechi din 1930, are o ghena cu burlan ce deserveste cele 5 etaje ale blocului, printr-o curte interioara. La subsolul blocului s-au mutat de 3 ani, doi tineri. Intre timp acestia au facut un copil.
Familia de la subsol solicita desfiintarea ghenei, respectiv a burlanului, deoarece zgomotul aruncarii gunoielor deranjeaza copilul.
Raspunsul dat de Asociatie a fost: la cumpararea apartamentului de la subsol, au stiut de existenta ghenei, dar si a burlanului.
Cei de la subsol au facut reclamatie la Sanepid.
Are dreptul sa desfiinteze sanepidul ghena si burlanul care sunt, repet,sunt din 1930?
Poate o asociatie de proprietari sa nu aiba o ghena?
Care este cadrul legal prin care asociatia poate raspunde acestei solicitari?
Multumesc.
Discuție Terasa acoperis
Stau la et.4 al unui bloc care are 5 etaje. Apartamentele de la et.5 au insa o terasa, care apare in actul de proprietate al celor de la et.5. Accesul pe terasa il au doar proprietarii de la acest etaj. Scurgerea de pe teresa se face printr-o scurgere care trece prin baia mea. De-a lungul timpului s-au facut multe infiltratii, acoperisul baii fiind deteriorat f mult. Cei de la et. 5 spun ca nu ei trebuie sa repare terasa-acoperis, ci Asociatia de Proprietari. Membrii asociatiei spun ca, daca doar cei de et.5 au acces pe terasa si fiind proprietate personala ei trebuie sa repare.
Care este baza legala pt repararea acestei terase-acoperis?
Mentionez ca am asigurare pt casa. Ce trebuie sa fac?
Multumesc.
Multumesc pentru promtitudine. Suprafata utila este cea trecuta in contractul de vanzare-cumparare?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
- in blocul meu, s-a votat un nou comitet, din care fac si eu parte. Am ramas cu niste probleme nerezolvate, pe care nu stim sa le rezolvam.
- un vecin a avut la intretinere, pana in luna noiembrie, 101 m la spatiu pt calcularea intretinerii .
- presedinta As. de Pr. a modificat suprafata la 107 m, sustinand ca, boxa pe care o detine proprietarul (la subsolul blocului, neincalzita) face parte din suprafata corecta pt calculul intretinerii. Cei 107 m2 sunt cf. fisei cadastrale unde este trecuta si boxa (6 m2), apoi balconul (2 m2).
-proprietarul a facut o cerere in care cere :revenirea la suprafata veche si recalcularea intretinerii pe lunile respective.
Am studiat si legea 230 si legea locuintei, dar NU e trecut cuvantul “boxa” nici la sup.utila, nici la cea construita. Cum este corect???
Daca boxa nu face parte din sup.utila ar insemna ca si altor proprietari li s-a calculat gresit intretinerea. Este legal sa se recalculeze? Pe ce perioada? Care este baza legala?
Multumesc anticipat pentru ajutor.