Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ghena blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ghena blocului

Blocul in care locuiesc, un bloc vechi din 1930, are o ghena cu burlan ce deserveste cele 5 etaje ale blocului, printr-o curte interioara. La subsolul blocului s-au mutat de 3 ani, doi tineri. Intre timp acestia au facut un copil.
Familia de la subsol solicita desfiintarea ghenei, respectiv a burlanului, deoarece zgomotul aruncarii gunoielor deranjeaza copilul.
Raspunsul dat de Asociatie a fost: la cumpararea apartamentului de la subsol, au stiut de existenta ghenei, dar si a burlanului.
Cei de la subsol au facut reclamatie la Sanepid.
Are dreptul sa desfiinteze sanepidul ghena si burlanul care sunt, repet,sunt din 1930?
Poate o asociatie de proprietari sa nu aiba o ghena?
Care este cadrul legal prin care asociatia poate raspunde acestei solicitari?
Multumesc.
Cadrul legal este acordul de asociere unde descrieti proprietatea comuna.
Aveti dreptate sa motivati asa cum ati facut-o. Cand s-au mutat au stiut de acea ghena si, oricum, nu cred ca aveti alt loc si alt mod de depozitare a gunoaielor.
Subsolul blocului detine spatii cu destinatia de locuinta ?
Pretentia locatarilor de la apartamentul din subsolul imobilului,nu are temei legal,avand in vedere statutul de parte comuna a instalatiei respective
Asociatia de proprietari poate raspunde locatarilor respectivi imposibilitatea dezafectarii partii comune de instalatii care deserveste o parte a proprietarilor
Totodata locatarii respectivi pot desfasura demersuri concrete pentru izolarea fonica a peretelui invecinat tubulaturii de colectare deseuri menajere