avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate gyongyigal

Activitate gyongyigal

Buna ziua!
Bar (aflat la parterul unui bloc) care s-a deschis in 2005, cu acordul vecinilor din anul respectiv (2005) are dreptul la autorizatie pentru terasa in anul 2020, pe baza acordurilor vecinilor din 2005?
Buna. Pare o intrebare absurda, dar credeti-ma femeile de serviciu de la gradinita nu vor sa spele covoare, asteapta ori ca educatoarea sa le spala,ori ca parintii sa solicite o firma de curatat covoare. stiti cumva legea sau orice cu care ma pot duce la director si sa il conving ca nu e sarcina parintilor acest lucru. Sunt educatoare la aceasta gradinita. In general sunt foarte nemultumita de gradul de efectuare a curateniei, este praf tot timpul, jucariile nu sunt dezinfectate, ce pasuri as putea sa fac ''sa le pun la munca''. Multumesc
Feed back: dupa cererea depusa catre presed.asoc.de propr. am fost anuntata ca se tine sedinta de scara. s-a prezentat si presedintele asociatiei (!) si fooooarte amabila si hotarata sa ajute, a anuntat ca trebuie reparat acoperisul. spre surprinderea mea s-a votat de catre vecini repararea, din fondul pentru reparatii, ba chiar a propus presedintele asoc. ca ne da si credit din banii asoc.(bani care vor fi ulterior recuperati de la locatari ,prin chelt de consum) pentru a schimba si geamurile de la etajul 4 (si pe acolo intra apa). sunt foooarte incantata, dar tot nu inteleg un lucru. deci tot nu presedintele a hotarat, ci prin vot, cu semnatura. ea a zis ca personal nu poate hotara despre soarta fondului de reparatii, doar asa prin adunare generala, cu votul locatarilor. nu am vrut sa ma cert, nu i-am raspuns dar totusi nu inteleg , chiar este nevoie de vot in adunare generala?
David22 a scris:

Aveti dreptate dar cui ne adresam in cazul in care Presedintele ridica din umeri si spune ca nu are cum sa oblige proprietarii sa-si repare cota ce le revine din acoperisul comun?Scrie peste tot ca poate fi amendati dar cine da aceasta amenda ca nu stiu cui sa ma adresez...Primaria nu, Inspectoratul pentru constructii nu.. atunci cineeeeee???Ca sunt la limita rezistentei.Eu nu pot suporta integral aceasta cheltuiala deci cum vom face?



Presedintele daca ar cunoaste legea, ar sti ca in afara de a-si ridica umerii se poate face si lucruri concrete.Mai exact pune cheltuielile de reparare pe consumul respectivului ''domn'' care cica nu vrea sa plateasca, si daca nu isi plateste restantele, il da in judecata. e atat de simplu daca urmezi pasii dictati de lege . eu zic ca din partea presedintelui care ridica umerii lipseste ori cunoasterea legislatiei, ori buna vointa. eu personal ma confrunt cu aceeasi situatie, am predat cerere adresat Presedintelui, am cerut desigur nr.de inregisrare, ca sa pot dovedi ca chiar am sesizat asociatiei, respectiv presedintelui ca am probleme cu tavanul. urmeaza sa primesc raspuns. in cazul in care mi se va refuza cererea, direct la judecatorie ma duc si il dau in judecata pe dl. Presedinte, pentru ca legea scrie clar ca presedintele raspunde pentru astfel de situatii. pe urma....vedem. dar am vorbit si cu avocat personal, si aici m-au sfatuit domni si doamne cu bunavointa carora le si multumesc pe aceasta cale, si stiu sigur 100% ca legea e de partea nostra. adica reparatia acoperisului nu tine de vor sau nu vecinii, ci de presedintele asociatiei, care recupereaza de la vecini cheltuielile. cum am scris mai sus, daca si el intampina dificultati in a recupera banii, si el merge in instanta.simplu.
Deci nu inteleg 1 lucru. am sau nu am nevoie de acordul locatarilor? am studiat legea 230/2007 si acolo scrie ca presedintele decide. dar cand am depus cererea, administratoarea a zis ca locatarii trebuie sa voteze.

Administratoare mi-a zis nu cumva sa ma astept ca asociatia sa repare acoperisul. si ca un locatar de la parter are datorii foarte multe fata de asciatie si de aceea asociatia nu va da bani pentru acoperis. in orice caz mi-a dat nr de inregistrare si astept raspunsul presedintelui.
Buna ziua. Acum 2 luni m-am adresat sefei de scara cu probleme legate de infiltratii prin acoperis (stau la etajul4) .Dansa mi-a zis ca fond de reparatii exista suficient, doar ca este nevoie de votul locatarilor pentru a efectua lucrarile de reparatii. am asteptat 2 luni, nimic. m-am interesat la un avocat care m-a sfatuit sa predau o cerere catre pres.asociatiei, chiar astazi am si predat cererea, in 2 exemplare cu nr de inregistrare. intrebarea mea ar fi: care este urmatorul pas? doamna administrator mi-a zis sa nu ma astept ca asociatia sa repare acoperisul, trebuie facuta o sedinta si decid locatarii. acum chiar va rog sa ma lamuriti am dat cererea degeaba? va multumesc anticipat.

Buna ziua. Acum 2 luni m-am adresat sefei de scara cu probleme legate de infiltratii prin acoperis (stau la etajul4) .Dansa mi-a zis ca fond de reparatii exista suficient, doar ca este nevoie de votul locatarilor pentru a efectua lucrarile de reparatii. am asteptat 2 luni, nimic. m-am interesat la un avocat care m-a sfatuit sa predau o cerere catre pres.asociatiei, chiar astazi am si predat cererea, in 2 exemplare cu nr de inregistrare. intrebarea mea ar fi: care este urmatorul pas? doamna administrator mi-a zis sa nu ma astept ca asociatia sa repare acoperisul, trebuie facuta o sedinta si decid locatarii. acum chiar va rog sa ma lamuriti am dat cererea degeaba? va multumesc anticipat.