avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters295489

Activitate ContSters295489

Răspuns la discuția îmi raspunde si mie cineva?
Va multumesc ptr raspuns.Eu am inteles ca in 2014 a intrat o lege ca cine cumpara drept litigios de retrocedari trebuie sa dea statului 85% impozit pe profit.Problema este ca acum vreau toti parte(am zis ca le dau si lor ceva dar nu sint multumiti cu cite 10 000 euro fiecare,asa nu o sa aiba nimic) daca autentific contractul la notar(a fost facut la avocat acest contract) statul imi ia 85% impozit ? sau nu.Asa o sami primesc eu banii ce iam cheltuit si ei o sa ramina fara nimic ,o sa-i dat statului.Ar fi alta solutie sa nu dau acest impozit statului?Ar trebui ca fratii si parintii sa mai dea ceva declaratii la notar daca ne intelegem pina la urma?Va multumesc
Buna ziua.Am avut un proces civil in care s-a sesizat parchetul ,deci sa trecut la proces penal.Acuma procesul s-a terminat ,am cistigat procesul dar nu nea dat cheltuielile de judecata inapoi.Procesul tine de citiva ani.Este normal ca din moment ce un proces sa terminat sa primim cheltuielile de judecata inapoi,de ce nu ne da banii cheltuiti imapoi?Ce trebuie sa facem pentru a ne recupera banii?
Răspuns la discuția biroul agricol
Nu poti deschide uzcapiune daca sint procese pe rol
Discuție biroul agricol
Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Am facut cerere la biroul agricol (am mai facut cereri la biroul agricol dar nu am gasit nimic,caci cineva interesat a ascuns aceasta hirtie) si astazi am primit urmatoarea hirtie:proces verbal,comisia biroului agricol recunoaste ca proprietari pe x si y si copii lor,casa+curte 280 mp si gradina de 460mp,locuim in aceasta casa pe care am luato in folosinta in 1984,acest proces verbal este din 1986,platim impozit pe casa si teren din 1984,problema este urmatoarea:in urma decesului tatalui meu 2002 am vrut sa facem succesiunea ,dar vecina(sora tatalui meu) a intabulat in 2003 terenul de sub casa noastra pe numele ei,din 2003 sintem in procese,de 11 ani,poate cineva sa-mi spuna ce anume este acest proces verbal si daca ne ajuta cu ceva acest proces verbal,ptr ca av nostru a zis ca nu este mare lucru acest proces verbal,cum este posibil asa ceva?avind in vedere ca este de de 28 de ani este o proba buna ,acest proces verbal ne ajuta cu ceva in procese?Acest proces verbal tine loc de titlul de proprietate?Va multumesc
Răspuns la discuția evaluare teren
Noi am platit un expert evaluator(dar vine numai dupa sarbatori) nici acest evaluator nu are aceste grile?
Răspuns la discuția evaluare teren
Va multumesc ptr raspuns.Am revendicat un teren pe care este construit un bloc si o mare intersectie si 3 case,unde gasesc grila de calcul pentru acest teren? Primariile sau notarii socotesc despagubirile care ni se cuvin.
Discuție evaluare teren
Buna ziua.Daca un teren a fost confiscat pe vreamea comunismului iar acum statul mi-a propus despagubiri conteaza daca pe acest teren s-a facut un bloc si o intersectie,cum se socoteste,este socotit acest teren care este in domeniul public mai scump sau este socotit la acelasi pret ca orice alt teren.Va multumesc
Răspuns la discuția lnfiintare firma SRL
Patronul care incheie contractul ne pune la dispozitie si chirie.Care sint etapele pentru deschiderea unui punct de lucru in franta,unde si cui trebuie sa ma adresez.Va multumesc
Buna seara.Imi poate spune cineva pasii care trebuie urmati pentru infintarea unei firme cu punct de lucru in franta.Presupun ca am firma unde si cui trebuie sa ma adresez pentru deschiderea unui punct de lucru in franta.Am gasit de lucru dar nu ma ia numai cu contract daca am firma,si daca poate cineva sa-mi spuna cam cit costa.Va multumesc
Răspuns la discuția dosar penal
As dori sa va intreb putem cere stramutarea dosarului. Se poate judeca si in alt oras,ptr ca orasul nostru este mic si invinuitii cunosc pe toata lumea politisti,procurori,judecatori, deci cu toti.