avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate auras2013

Activitate auras2013

Discuție Superficie
Ratele lunare de superficie sunt cheltuieli deductibile in ceea ce priveste impozitul pe profit ?
In martie 2011 am validat definitiv si irevocabil o poprire impotriva tertului care a fost obligat sa-mi plateasca direct suma poprita, intr-o actiune de validare initiata in 09.12.2009.
In martie 2010 tertul virase suma, dar nu a fost dovedita in instanta de validare. Am primit suma in martie 2010, mai putin ch. de executare, inainte de validarea popririi in prima instanta in aprilie 2010..
In aprilie 2013 in recurs debitorul a obtinut anularea actelor de executare in privinta sa, dar nu si in privinta tertului, intr-o actiune "contestatie impotriva infiintarii popririi" initiata in 09.12.2009, si intoarcerea executarii pentru intreaga suma, parti fiind creditorul, debitorul si tertul.
Acum sint executat pentru intreaga suma de catre debitor pe intoarcere.
Intrebare : Pot sa execut pe tert, la randul meu, pe titlul pe care il detin impotriva tertului, care este distinct, valabil si neatacat pe desfiintarea popririi, pana la ora actuala.
Precizare intrebare: Daca pentru stimulentele cuvenite in 2004-2006 si primite in 2010 se opereaza toate retinerile,ca si pentru salarii,sau sa retine numai impozit pe venit si CASS asigurat ?
Ca urmare a unui titlu executoriu am primit in iunie 2010 stimulentele care mi se cuveneau la Garda Financiara pentru perioada 2004-2006.Din ele au fost operate retineri,considerandu-se ca fiind drepturi salariale,ca pentru orie salariu,pe legislatia din iunie 2010,adica cu toate retineile(angajat,angajator,asigurari sociale,sanatate,somaj).Fata de reglementarea care priveste stimulentele din perioada 2004-2006,adica pct.17 din anexa nr.5 la H.G. nr.1538/2003,nu trebuia retinut numai impozitul pe venit si sanatate asigurat,asa cum se faceau retinerile din stimulente in 2004-2006 ?
Sint in urmatoarea situatie:
Am avut un titlu executoriu catre debitorul M.F.P.In afara de MFP mai sunt in solidar alti trei debitori.Obiectul titlului l-a constituit stimulente pe perioada 2004-2006,cand am fost schimbat din functie fara acordul meu,ulterior fiind reintegrat.Prin poprire a fost executat tertul poprit A.T.C.P.M. Bucuresti care a achitat debitul in martie 2010.In luna aprlie 2010 si ulterior in martie 2011 a fost validata aceasta poprire de prima si a doua instanta(irevocabil).Ulterior,in aprilie 2013,in recursul MFP in contestatia la executare privind infiintarea popririi,a fost modificata sentiinta,au fost desfiintate formele de executare asupra MFP si intoarsa executarea(irevocabil).MFP mai are o contestatie la executare impotriva somatiei de plata pentru acelasi debit care se afla in rejudecare la prima instanta.
Intrebare: Daca mai e ceva de facut .
O.U.G. nr.74/2013 priveste reorganizarea ANAF.In cadrul ANAF functioneaza Garda Financiara.Prin aceasta ordonanta se desfiinteaza Garda Financiara si se infiinteaaza o alta structura de control cu aceleasi atributii.
Intrebare : Daca pentru personalul Garzii Financiare sunt aplicabile dispozitiile art.100(1) lit.a) si c) din Legea nr.188/1999 rep.