avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate ailazor100

Activitate ailazor100

Casa dobandita cu legea 122, are curte comuna, la cumparare s-a specificat in contract un procent din partile comune, inclusiv din curtea comuna, conform cotei din partile construite. Vecinii au construit f mult, ulterior si asa au facut actele, incat din partile comune sa aibe in continuare procent conform suprafetei, inclusiv constructiilor noi construite. Este legal acest lucru?
Buna ziua! Am o problema cu vecinul, deoarece si-a pus gard cu 60 cm pe terenul meu. Desi avem a relatie destul de buna, nu recunoaste ca s-a decalat cu 60 cm de la casa pana in capatul gradinii, chiar si-a construit si un garaj, care are coltul tot pe terenul meu. Mi-au atras atentia topometristii, care au facut masuratori cu ocazia unei constructii. Cum as putea sa procedez, sa-l avertizez oficial, deoarece altfel nu va lua masuri. Nu as vrea sa ajung in judecata, dar as dori sa-l atentionez cu o notificare oficiala.
As dori sa stiu,daca a intrat in vigoare legea etichetarii a produselor alimentare in ceea ce priveste afisarea valorilor nutritionale (grasimi, zaharuri, fibre etc) pe ambalajul produselor. De cand este obligatorie?
Se poate implementa acest sistem -946/2005-la etnitatile publice cu o firma de consultanta sau este interzis acest lucru prin lege?
Multumesc mult.
Este adevarat, ca impozitul la o masina cu capacitate cilindrica 2996 este mai mare?
Avand in vedere ca masina este mai veche de 6 luni ( second hand) , deci nu mai trebuie sa platesc tva la cumparare, nici la inscriere, doar evenual cand se va vinde?
Buna ziua, am o nelamurire, in ceea ce priveste achizitia unei masini din Germania.
Societatea mea este platitoare de tva, am codul fiscal pt achizite intracomunitara, daca aduc o masina pe firma din Germania , cu o factura fara tva, cand va trebui sa platesc in tara tva?
Conform HG 1198/2002, unde spune de revizuirea periodica a sistemului HACCP si ori de cate ori mai apare o modificare.

" e) revizia periodica si ori de cate ori apare o modificare in sectorul alimentar a analizei riscurilor alimentare, a punctelor critice si a procedurilor de monitorizare."
Ce interval de timp inseamna o perioada in cazul acesta????
Răspuns la discuția Cum se participa la o mostenire?
Bunurile sunt in alta localitate,inca pe numele bunicilor, nu stim daca le-a folosit cineva.Nu s-a vandut nimica, deoarece actele nu sunt in regula.Dupa decesul tatalui meu a aparut mama si fratele meu la procesul de succesiune al bunicilor, ca si mostenitori dar nu stiu in ce baza, deoarece mama nici nu se poate deplasa, sigur nu a fost la notar. Tatal meu nu a lasat testament.Nu am fost plecata din tara (pe perioade lungi) de la decesul tatalui meu. Sper ca am fost mai clara, desi nici eu nu cunosc multe, cred ca ar trebui sa consult dosarul in sine la judecatori din orasul unde se desfasoara procesul.Ar merita oare?
Răspuns la discuția Cum se participa la o mostenire?
Va multumesc pt raspuns, revin cu informatie. O parte din terenuri s-au vandut pt autostrada iar banii sunt la banca de 7-8 ani, inca traia tatal meu dar nu a reusit sa rezolve succesiunea bunicilor.Casa lor parinteasca este nelocuita. Tatal meu a decedat in 2007, dar nimeni nu a semnat nici un act notarial pt. acceptare de mostenire, nici eu. Stau in acelasi localitate cu mama si fratele meu, ne vizitam, dar subiectul e "tabu". Nu vreau mostenire cu orice pret, doar m-a suparat aceasta excludere.