avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate laura-el

Activitate laura-el

Buna ziua.I n anul 2007 am infiintat o firma impreuna cu fostul sot,amandoi fiind asociati si administratori iar din anul 2009 contabila firmei nu a mai depus declaratiile,firma neavand activitate.Acum deoarece ne-am despartit am hotarat sa preiau o alta firma la care si lucrez acualmente (urmand sa o trec pe numele meu si al celor trei copii)dar am aflat cu stupoare ca sunt inscrisa cu cazier fiscal deoarece nu au mai fost depuse acele declaratii.Am gasit dupa lungi cautari o contabila care sa imi faca toate declaratiile incepand cu mijlocul lui 2009,si sa ma retrag din functia de administrator ramanand asociat cu o parte (deoarece nu poate ramane singur in firma,fiind asociat unic si administrator la o alta firma).Acum contabila imi spune ca nu pot reactiva firma respectiva pana nu platesc impozitul acela forfetar din 2009 plus penalitati si ce o mai fi in jur de 7-8000 ron bani pe care nu ii detin.E u doresc doar sa ma retreg din aceasta firma fostul sot doreste sa o pastreze ,urmand sa achite el orice datorii se ivesc .Eu doresc sa imi scot cazierul curat pentru a putea infiinta o firma noua.Ma puteti sfatui ce trebuie sa fac.Va multumesc anticipat


Buna ziua.In anul 2007 am infiintat o firma cu un cetatean strain,firma care nu a funcionat niciodata declaratiile fiind depuse pe zero pana in anul 2009,cand eu am fost plecata din tara(mentionez ca am maifost plecata iar cand ma intorceam plateam contabila)dar cand a intervenit impozitul acela forfetar aceasta nu a mai depus declaratiileeu nestiind nimic,intre timp ea a plecat din tara asa ca a ramas totul neterminat.Acum as dori sa imi sterg cazierul fiscal dar contabilul cu care am vb.sa ma ajute mia cerut o gramada de bani spunand ca trebuie sa refaca la zi toata perioada din urma declaratiile pe care nu le-am depus.Mentionez ca firma a fost declarata inactiva de finante din 2010.Vreau sa mentionez ca fosta contabila mia spus ca nua mai are dosarul firmei mele.Va rog sa imi spuneti si mie ce pasi trebuie urmati deoarece as dori sa incerc sa imi curat singura cazierul deoarece sunt in concediu de crestere a copilului si nu imi permit prea multe.Multumesc anticipat
In anul 2013 am girat cu apartamentul proprietete personala un imprumut luat de o firma la care sunt asociati fiul meu mai mare si fostul sot(sa ii zicem sot desi nu am fost cununati dar am stat impreuna aproape 9 ani si avem impreuna trei copii).Anul trecut prin ianuarie am primit o scrisoare de la banca cu imprumutul cum ca datoreaza firma o anumita suma ,in luna februarie s-a achitat in mare parte iar de la sfarsitul banca a inchis imprumutul si a trimis dosarul la executor.(specific ca nu are vorba de sume imense).firma nu a mai achitat nimic pana in iunie cand am facut tot posibilul si am mers la banca cu o anumita suma iar ,dar executorul a continuat cu demersurile lui iar in septembrie am facut rost de inca o alta suma de bani si am depuso in banca (mentionez ca bani i-am depus eu ca persoana fizica nu firma deoarece banca m-a executat pe mine nu firma)si pentru restul sumei am cerut sa mi se accepte un amgajament urmand sa platesc eu ca proprietar al garantiei in limita posibilitatilor fixandumise niste rate lunare .In prima faza mi s-a acceptat un angajament ,dar dupa aproximativ doua saptamani am fost sunata de la bucuresti ca o anumita persoana din biroul de executari nu este de acord cu acest angajament(luan legatura cu domnul mi-a spus ca banca nu poate astepta dupa mine alti doi ani(dupa firma normal mai avea de asteptat pana se achita imprumutul inca aproximativ cinci ani)si ca pe el nu il intereseaza ca eu am trei copii si ca nu vreau sa imi pierd casa iar intr-un final fetele de la banca la indicatiile bucurestiului m-au pus sa scriu un alt angajament prin care plateam rate trimestriale ceva de genul(rata1.-3000 lei ;rata a 2-6000 lei;rata 3-7000lei.;rat 4-10000 lei si rata 5-13000 lei).De frica sa un imi scoata iar casa la licitatie(pe trei septembrie 2015 a avut loc prima licitatie a)am scris si semnat acest angajament cu speranta ca in cele din urma sa se redreseze si firma sau macar sa fiu ajutata de tatal copiilor(el fiind patronul firmei)dar desi mia promis ca ma va ajuta acum la sfarsitul lunii februarie cand a trebuit sa depun 6000lei acesta mia adus doar 1100 lei iar eu am strans cu chiu cu vai alte 3000 lei ,deci nu am depus suma specificata si ceruta de banca ,fapt pentru care va rog sa ma ajutati macar cu un sfat .Ce pot face pentru a inpiadica banca sa imi scoata iar casa la licitatie tinand cont de faptul ca sunt de buna credinta si vreau sa achit ce a mai ramas de plata.Daca am semnat acel angajament pot s amai fac ceva care sa imi permita sa imi salvez casa.?Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția executare silita
Buna ziua din nou.In principiu ma refeream la raspunsul de la cadastru.Intre timp am aflat sigur ca anul trecut sa vandut ultimul apartament care a fost pe numele ei in luna mai 2013.Va rog sa imi spuneti daca in anul 2012 octombrie s-adat sentinta la tribunal sa se plateasca suma de 220000 euro ,apoi sau facut apelurile la curtea de apel,si am stat acolo pana in aprilie 2014, ce trebuie sa facem pentru a incepe procedurile de executare a sechestrului macar pe acest ultim apartament (pana vom reusi sa avem si celelalte raspunsuri de la cadastru pt alte proprietati)si mai ales va intreb asta in ideea ca am mers la un avocat care ne-a spusca poate incepe procedurile de anulare a contractului de vanzare-cumparare a apartamentului dar dureaza aproape un an si ceva .Intrebarea mea este adevarat?Exista acelasi termen pentru proprietatile vandute dupa darea sentintei de plata si pentru proprietatile vandute pana la terminarea procesului. Va Multumesc!
Răspuns la discuția executare silita
Va multumesc pt raspuns.Desi am cerut avocatului sa ceara sechestru a zis mereu ca nu este nevoie caci chiar daca le va vinde se recupereaza de la noi proprietari.Va multumesc inca o data.Stiti cumva cat timp este necesar pentru a scoate de acolo tot ce a avut pe numele iei?
Buna ziua la toata lumea.Am mai intrebat acum ceva timp despre termenul de raspuns la o cerere de executare silita .Voi incerca sa explic din nou care este problema mea si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Deci:dupa 8 ani de judecata am "reusit" sa avem castig de cauza intr-un proces de inselaciune de 220000 de euro ,decizie cu care am mers la executor ,am platit taxele de timbru,plus si un comision de 2000 de lei(20000 milioane vechi)din taxa de executare fiind asigurati de d-nul executor ca in cel mult 3-4 saptamani vom sti sigur ce putem recupera mai ales ca aflasem ca din 2006 de cand ne judecam au c-am vandut din ceea ce detineau cei cu care ne judecam.Iata ca au trecut 10 saptamani si ceva(am depus cererea pe 23.04.2014 ) si nici la ora actuala nu stim nimic.Mai rau este ca d-nul executor ne duce cu vorba ,in cele din urma daca am tot insistat si am tot mers la biroul d-nului executor(acesta fiind" prieten bun" cu nasul copiilor mei)i-am scris detaliat eu tot ceea ce stiu ca detine cei cu care ne judecaseram in ideea ca se va merge la cadastru pentru a se afla mai repede si mai sigur ce a avut in tot acest interval 2006-2014 .,dar nici de aici desi a trecut 10zile nu avem nici un raspuns si mai rau executorul ne evita sistematic iar cand il sunam nu ne raspunde.Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in cazul acesta.Eu nu imi pot permite sa mai astept prea mult deoarece am nascut de curand,sa promis ca ne achitam de anumite datorii(am preluat o firma si mai avem o diferenta de pret de achitat),am demarat un proiect de modernizare a firmei noi preluate etc.Va rog sa imi spuneti ce pot face in legatura cu comportamentul d-nului executor,ce masuri sa iau pentru terminarea acestui demers(cererea de executare silita) si daca stiti cat timp trebuie sa asteptam raspunsul de la cadastru.O alta problema care ma framanta este aceea ca am aflat intre timp ca doua din apartamentele cumparate in 2006 din bani pentrucare ne-am judecat au fost vandute (unul chiar inainte de terminerea procesului,noi aveam ultimul termen pe 23 .02.2014 )iar ei l-au vandut pe 20.03.2014.V a multumesc anticipat
Buna seara.Sotul are o firma de taxiuri si luna aceasta a preluat(cumparat )un dispecerat taxi.Dintre angajatii dispeceratului o fata este insarcinata iar in octombrie va intra in concediu prenatal(cred ca am zis bine).Va rog sa imi dat un sfat ce putem face cu acest angajat deoarece nu vrem sa o mai tinem pe aceasta angajata fiindca toti soferi se plang de ea ca nu este corecta cu ei.