avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate horicav

Activitate horicav

Chiar daca imi face transfer bancar cu dublul avansului?

raluk0207 a scris:

Puteți sa va adresați instantei pentru pronunțarea unei hotărâri care sa tina loc de contract de vânzare.
Contactați un avocat.

Buna seara. Am facut antecontract pe cumparare apartament cu vanzatorul, am achitat suma de 5 mii euro, iar ca si clauze daca eu ma razgandesc pierd avansul de 5 mii euro iar daca se razgandeste vanzatorul ar trebui sa mi achite 5 mii euro peste.
Vanzatorul s-a razgandit si nu mai vrea sa vanda apartamentul.
Eu doresc in continuare sa cumpar si nu vreau sa ma duc sa semnez la notar anularea si primirea avansului + 5 mii euro peste
Nu vreau sa renunt. Am vreo sansa? Multumesc
Răspuns la discuția Act partaj voluntar
Daca tatal meu, ar dori sa anuleze acel act de partaj volubtar, ar putea? Sau din moment ce a fost facut, nu se mai poate face nimic?
Multumesc

gi-jane2 a scris:

repet, NU!
De ce nu? pentru ca nu va apartine decizia impartelii, parintele era proprietar si a impartit cu frati-sau cum a vrut.
puteti intreba de cate ori vreti, pe oriunde si oricine, ca nu veti primi niciun raspuns diferit.

Răspuns la discuția Act partaj voluntar
Dupa decesul lor, daca eu nu sunt de acord cu impartirea respectiva? mai pot sa fac ceva?


gi-jane2 a scris:

bineinteles.
intabulare face pt publicitate- adica sa stie si altii, nu pt valabilitatea actului.


Răspuns la discuția Act partaj voluntar
Daca nu au facut facute intabularile, are valoare acest act?

gi-jane2 a scris:

Parintele dvs a impartit cum a vrut cu fratele lui si asa rămâne oricat v-ati perpeli dvs.
Dvs mosteniti ce a ramas tatalui dvs si atat.

Buna seara. Tatal meu si fratele lui au facut un act de partaj voluntar in anul 2004 asupra terenurilor mostenite de la parintii lor. In actul de partaj voluntar tatal meu are mult mai putin fata de fratele lui, ceea ce mie nu mi se pare normal. Mentionez ca in actul de partaj scrie ca “noi, copartajatii, intelegem sa partajam presentul imobil fara schita si memoriu cadastral si ne obligam sa obtinem schita si memoriul, precum sa si intabulam prezentul act de partaj voluntar”
Acest demers nu a fost facut de niciunul dintre ei, Nici de tatal meu, nici de fratele lui. Practic, fiecare are doar acesta hartie numita act de partaj, incheiata la un notar
Intrebarea mea este daca pot sa anulez acest act si sa se faca impartirea corecta la egalitate?
Ambii sunt in viata.
Dupa decesul lor, se mai poate face ceva?
In document casa parinteasca este trecuta la fratele lui.
La terenurile agricole, nu am pretentii.
Eu nu doresc ca acolo unde am copilarit sa ramana doar a verisoarei mele, care, probabil va vinde.
Multumesc
Răspuns la discuția Adoptie/infiere
dar se poate reveni la vechiul nume si la tatal natural pe certificat?
buna seara.
azi am sunat la asociatie sa spun ca o sa mi plece chiriasii de maine si vreau sa nu mai fie nimeni trecut la intretinere si ce demers trebuie facut, la care doamna administrator mi a spus ca trebuie facuta o cerere prin care explic acest lucru si trebuie si semnatura a 3 vecini (nu conteaza care).
este vreo lege ceva in care se specifica acest lucru cu 3 semnaturi de la vecini? eu stiam de la anumite persoane ca se face o instiintare ca incepand cu data de... nu mai locuiste nimeni in locuinta respectiva.
Va multumesc
Răspuns la discuția Adoptie/infiere
In 2005.
Editat de moderator simonette12- motiv pct. 2.8 din Regulament

Răspuns la discuția Adoptie/infiere
scrie in hotararea judecatoreasca acest lucru?