avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate thenewrares

Activitate thenewrares

in legea de aplicare a noului cod penal este specificat pentru aplicarea legii mai favorabile in cazul minorilor care au primit o pedeapsa cu suspendare se va considera ca aceasta pedeapsa este mai favorabila decat cele introduse acum .
Deci daca se implineste termenul pentru care a fost aplicata masura educativa si persoana respectiva comite alta fapta nu este retinuta recidiva ?
Reabilitarea in cazul pedepselor cu inchisoarea este clara, dar in cazul masurilor educative privative de libertate cand putem considera ca esti reabilitat si cazierul tau va fi curat ? Din ce am citit in cod nu am vazut sa fie mentionat undeva , institutia reabilitarii referindu-se clar la pedeapsa inchisorii sau amenda.
multumesc
Daca am fost condamnat la inchisoare cu suspendare pentru o infractiune savarsita in timpul minoratului ce cale de atac am impotriva sentintei dat fiind faptul ca in noul cod penal avem alte masuri aplicabile minorului ?
Buna ziua, am o curiozitate , un prieten s-a dus intr-o sala cu jocuri de noroc a castigat suma de 30 de RON si barmanul care se ocupa de jocurile de noroc a zis ca ii opreste 5 RON pentru un " bon " iar prietenul meu a spus ca vrea bonul in cazul asta sa il vada. Barmanul auzind asta a incepu sa-i spuna sa plece ca-l da afara, iar prietenul meu a zis ca nu pleaca nicaieri fara bon sau fara cei 5 RON si acest barman i-a pulverizat in ochi cu spray neletal urmand sa il scoata afara . Ce plangere poate depunde si pentru ce infractiune?
Răspuns la discuția Reabilitarea - Profesia de avocat
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Reabilitarea - Profesia de avocat
Ramane la aprecierea baroului sa inteleg
Buna ziua urmez facultatea de drept, am savarsit o infractiune cu intentie in timp ce eram minor pt care am fost condamnat cu suspendare si termenul de reabilitare se implineste in ultimul an de facultate. Pot deveni avocat ?