avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate user369

Activitate user369

Discuție Amenintari
In urma cu ceva timp am primit de la un cunoscut, numeroase amenintari, cum ca ma distruge, ca ma omoara, ca ma bate etc. etc./ aceste amenintari au fost via FB(site-ul de socializare). Conversatia este salvata. Reprezinta ceva in cazul in care vreau sa fac o plangere de exemplu ? Ce se poate intampla cu respectivul ?
Am condus fara permis, nu am facut scoala de soferi nu am dat examen auto niciodata.
Multumesc pt. raspunsuri.
Anul trecut prin luna august, am facut un accident pe timp de noapte, am lovit un gard, nu posed permis de conducere, a doua zi m-am prezentat la politie, am dat o declaratie cum ca eu eram la volanul masinii si ca nu posed permis de conducere, nu exista nici-o plangere din partea pagubitilor(pagubele au fost acoperite). Mi s-a spus ca mi se va intocmi un dosar penal si voi fi judecat in cauza, nici in ziua de astazi nu am fost chemat in instanta nu am primit nici-o citatie, intrebarea mea este, daca este posibil ca declaratia mea sa fie inca in arhiva postului respectiv de politie sau sa nu fi fost intocmit dosarul ? si daca pot face scoala de soferi, implicit sa iau permisul de conducere, mi se poate anula dupa o posibila condamnare daca voi fii judecat ?
Răspuns la discuția Stabilirea paternitatii
eu impreuna cu mama copilului,dupa care doresc sa imi tagaduiesc paternitate(daca se demonstreaza ca eu sunt tatal biologic), tatal actual numai are legatura cu mama copilului, nu au fost logoditi.cel mic se afla in grija mamei. Testul poate fi contestat de catre tatal actual ? ce se poate intampla ?
Răspuns la discuția Stabilirea paternitatii
testul am sa il fac extra judiciar,de comun acord. va multumesc pt raspuns :)
In tara noastra sunt 2 centre de testare ADN, cel de la Bucuresti la institul Mina Minovici si in Brasov la clinica privata Medo,din cate am inteles este recunoscut juridic doar cel de la Bucuresti, asta ar insemna o problema in cazul in care, copilul are momentan in acte un alt tata, si s-ar dovedi ca eu sunt tatal biologic la centrul de testare din Brasov ? dorind ca eu sa recunosc copilul si sa il trec pe numele meu.
Este posibil sa am un copil de 9 luni despre care nu am stiut ca ar fi al meu pana in momentele de fata,am aflat de curand despre acesta si as dorii sa fac un test de paternitate, daca este al meu, ce ma sfatuiti sa fac, in cazul in care il recunosc, este posibil sa platesc o pensie alimentara ? il pot aduce langa mine in timp?, mentionez ca sunt tanar si nu am nici loc de munca.Ce se poate intampla in situatia de fata si ce sfaturi imi puteti da?