avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate tintadanut

Activitate tintadanut

As dori sa vad, cand vor face guvernantii legi pt popor nu pentru ei si pentru hotii si talharii din subordinea lor! Da, mafia este in subordinea guvernantilor, fara a tine cont de culoarea politica! Singura solutie pt a evida dauna totala a atacatorului este, capacitatea de a crea niste arme defensive, de tipul paralizantelor temporare. Acestea ar putea imobiliza adversarul pana la venirea superbelor organe de politie de la 112!
Sunt amenintat de sefi, ca daca nu vin la ore suplimentare de acasa voi fi dat afara indisciplinar. Daca ma dau afara asa mai am dreptul la somaj?
Buna seara!
Pot fi dat afara daca nu doresc sa efectuez oresuplimentare?
Mentionez ca sunt obligat sa efectuez aceste ore prin chemat de acasa nu in condita celor 4 ore care spune codul muncii dupa orele de program normale.
Va multumesc!
Buna seara! La mine este pe invers. Am cerut inginerului sef sa-mi mai puna si mie la salariu, altfel voi fi nevoit sa-mi mai iau un job part-time. Raspunsul a fost: " Atunci este cazul sa te declaram incompetent si sa te dam afara deoarece fabrica are nevoie de oameni care sa-i stea la dispozitie 24/24". Mie ce-mi ramane de facut? Daca nu joc cum canta ei, o sa faca in asa fel incat sa ma scoata incompetent, deoarece nimeni nu este perfect in meseria sa. Mai ales ca trebuie sa ma lupt cu niste oameni influienti ce conduc direct o fabrica de caramida.
Colegul meu are un slariu mai mare ca al meu si nici nu este hartuit, atat de tare, cum sunt eu. Se tipa la noi, suntem chemati si noaptea la defecte, nu avem sambete sau duminici in care sa stam si noi linistiti, in sensul ca, putem sa plecam undeva de acasa sa ne recreem.
I-am spus domnului inginer sef ca ma adresez ITM-ului si nici ca ii pasa, probabil ca au relatii mari si atunci nu ma pot pune cu dumnealor.
Va rog dati-mi un raspuns! Va multumesc anticipat