avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate MitranStefania

Activitate MitranStefania

Răspuns la discuția Amenintare datorii presupuse
Semneaza statul pe salariul intreg, cat ia in mod normal, dar patroana ii da bani in mana mai putin, pana ii recupereaza, e simplu, asta cu angajamentul de plata este o practica cu tenta personala intre cele doua persoane, practic sora ta recunoaste ca are de dat bani si "promite" ca ii va inapoia, nimeni nu face acte cand da bani cu imprumut si nici cand ii recupereaza de la angajati...
La ce program de generare va referiti? Acela de ordine plata si foi de varsamant care s-a modificat de curand (adaugand ei ceva de "angajament")? acolo poti sa treci ce cont vrei daca ii pui "TREZ" si 702 care e de la sectorul 2, ti-l recunoaste, dar tu poti sa platesti impozitul pe venitul din salarii in contul pentru contributiile sociale...sau imi scapa mie ceva? Nu toate firmele achita folosind acel program, noi de exemplu faceam platile prin transfer bancar, online folosind digipassul.
Buna ziua, poate cineva sa ma ajute concret, spunandu-mi in ce cont trebuie sa platesc contributiile sociale (ale angajatorului si ale angajatului) pentru o firma care apartine de administratia sectorului 2, Bucuresti?
Am descarcat de pe site-ul Anaf acea lista cu conturile trezoreriei dar mi-am prins urechile in ea! Inainte de 2014 era un singur cont unde se achita.
Multumesc!
Daca te-au dat afara nu trebuia sa scrii tu nicio demisie, pentru ca nu ai plecat de bunavoie, in felul acesta ti s-ar fi incheiat contractul de munca cu un articol care iti permitea sa iei indemnizatie de somaj pentru persoanele provenite din munca (daca pe langa aceasta conditie mai indeplineai si altele). Adeverinta de vechime ti-au eliberat? Decizia de incetare a contractului de munca? Sunt obligati sa faca asta la plecarea salariatului. Daca nu ti-au eliberat adeverinta de vechime, fa o cerere scrisa, sunt obligati sa ti-o elibereze in termen de 15 zile de la data solicitarii.
In situatia de fata te sfatuiesc sa faci sesizare la ITM.
Răspuns la discuția Amenintare datorii presupuse
Daca a acumulat datorii la serviciu trebuie sa si le achite. Daca nu are cum toata suma o data, poate sa se inteleaga cu sefa ei sa faca un angajament de plata, sa i se opreasca din salariu, lunar, o anumita suma, asa trebuie sa aiba incredere ca isi va recupera banii si-i va inapoia cartea de identitate..
Buna ziua,
Puteti sa ma ajutati cu urmatoarea problema? In cazul unui contract de cesiune a drepturilor conexe de autor (actori) incheiat intre o firma si un actor, ce contributii sociale (sanatate, pensii, etc) si impozit venit trebuie platite de catre firma si de catre salariat (retinere la sursa)? Firma este obligata sa achite si contributii sociale la sanatate, etc? In cazul in care actorului respectiv i se plateste si de catre alta firma (are si alt contract) firma mea trebuie sa achite si ea?
Multumesc!
Răspuns la discuția Informatii SRL-D / SRL Debutant
Buna Daniel,

Si eu am un srl-d si iti spun sincer ca nu sunt nici acum lamurita cu absolut tot ce ar trebui facut pentru ca, foarte putin contabili au auzit de asa ceva (!) si nu stiu ca sa-ti zica...
Am sa-ti spun ce stiu sigur, am citit si legea dar sunt multe de lamurit..
1. Esti obligat sa ai 2 angajati chiar daca nu doresti finantarea aceea (care oricum se obtine numai cu pile);
2. Salariul minim pe care il poti declara este salariul minim pe economie, respectiv 850 lei de la 01.01.2014, daca incadrezi cu 8 ore. Daca vrei sa iesi si mai ieftin, poti sa angajezi cu 2 h/zi, salariul brut de incadrare 212,5 lei (rotunjesti, nu merge asa), calculat cu regula de trei simple.
3. Angajatorul este scutit de contributia pentru pensie de 20.8% si fondul de accidente de munca si boli profesionale, care se calculeaza in functie de codul CAEN al fiecarei firme, desi eu in lege nu am citit despre scutirea acestui fond de accidente.
Angajatorul plateste: sanatate 5.2%, somaj 0.5%, fond de garantare a creantelor salariale 0.25%, concedii si indemnizatii medicale 0.75%;
Angajatul plateste: sanatate 5.5%, pensie 10.5%, somaj 0.5%, impozit salariu 16%;
4. Trebuie sa bifezi tu in declaratia 010 pe care o sa o depui la Anaf la infiintare cum vrei sa declari impozitele si contributiile, se poate lunar, trimestrial si cred si semestrial, poti sa platesti si anticipat, dar ce rost ar avea...Daca depui declaratia 112 lunar, pana pe 25 pentru luna precedenta, atunci tot asa trebuie sa faci si plata.

Sper ca ti-am putut fi de folos!
Multumesc mult!
O seara frumoasa!
data incetarii ultimului contract de munca este 16.01.2014.
Nu ma poate ajuta nimeni? Cei de la somaj nu au vrut sa ofere informatii prin telefon. Nu s-a confruntat nimeni cu aceasta situatie?