Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general In ce cont platesc contributiile sociale pentru o ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

In ce cont platesc contributiile sociale pentru o firma, sector 2

Buna ziua, poate cineva sa ma ajute concret, spunandu-mi in ce cont trebuie sa platesc contributiile sociale (ale angajatorului si ale angajatului) pentru o firma care apartine de administratia sectorului 2, Bucuresti?
Am descarcat de pe site-ul Anaf acea lista cu conturile trezoreriei dar mi-am prins urechile in ea! Inainte de 2014 era un singur cont unde se achita.
Multumesc!
Trebuie sa platiti in contul unic pentru bugetele asigurãrilor sociale si fondurilor speciale. Selectati din programul de generare ordine de plata/foi de varsamant.
La ce program de generare va referiti? Acela de ordine plata si foi de varsamant care s-a modificat de curand (adaugand ei ceva de "angajament")? acolo poti sa treci ce cont vrei daca ii pui "TREZ" si 702 care e de la sectorul 2, ti-l recunoaste, dar tu poti sa platesti impozitul pe venitul din salarii in contul pentru contributiile sociale...sau imi scapa mie ceva? Nu toate firmele achita folosind acel program, noi de exemplu faceam platile prin transfer bancar, online folosind digipassul.