avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate dtztz

Activitate dtztz

"chear" ??
intimitate pe DN?

povesteste cum s-a intamplat accidentul. te-au facut responsabil de accident?
Parerea d-voastra e f importanta pt mine mai ales ca m-am gandit si la eu la aceasta posibilitate. Totusi daca informatiile sunt publice pe internet, din pct de vedere legal si nu din pct de vedere personal, mai trebuie sa cer acest acord??
Buna seara.
Scuze daca am postat in alta ograda. Intentionez sa scriu o carte suport pt curs despre o gama de produse. Pe ici pe colo as dori sa ilustrez unele scrise cu imagini de pe internet sau chiar un screen shot in care sa se vada mai multe de pe un site.
Sub poza va aparea linkul de unde am luat poza.

Pt a nu avea probleme cu drepturi de autor sau ceva minuni de acest gen, e corect doar specificarea linkului sau mai trebuie mai mult de atat??
Am inteles!
Ramane intrebarea daca Titlul de proprietate se elibereaza tot gresit, adica cu vechile numere ale parcelelor, pot sa fac ceva demersuri sa fie eliberat dupa numerele de la cadastru?
Buna ziua.
Sunt in situatia in care am pierdut titlul de propietate pt un teren arabil (vita de vie).
L-am ratacit pt ca nu l-am folosit ani de zile pt ca a fost gresit intocmit (numerele de parcela de pe act difera de numerele de la cadastru).

Ce tb facut? Pot sa fac alt act de propietate corect?
Imi cere sa ii aduc art de lege prin care sa dovedesc ca eu nu am obligatia sa platesc cheltuielile fostului proprietar.
Exista un articol din care reiese ca nu am obligatii fata de Asociatie si fata de restantele fostului proprietar la Asociatie??
Multumesc!

In cazul in care o sa fie nevoie plangerea penala, aceasta se face la politie? Pt ce motiv?
Cum se face aceasta contestatie? Unde?
Mai nou, Asociatia m-a luat in evidenta dar m-a trecut pe lista de plata cu restanta de la fostul proprietar.

Cum e si firesc, doresc sa platesc doar din momentul in care am devenit proprietar. Ce sa fac?
Buna ziua!
Am achizitionat un ap scos la licitatie si am si intrat in posesie.
Am dus la Asociatia de Proprietari, actul de proprietate (Actul de Adjudecare), indicii de la apometre si ma asteptam sa apar lunile urmatoare pe listele de plata cu consumul realizat.

Apartam a fost scos la licitatie la cererea unei banci unde fusese ipotecat. Asociatia nu a stiut de existenta acestei licitatii si nu a intreprins nimic in vederea recuperarii datoriei la Asociatie a fostului proprietar.

Acum, dupa doua luni de la instiitarea Asociatiei ca apartam a fost adjudecat de mine, presedinta asociatiei, nu m-a trecut pe listele de plata si mai mult decat atat a adaugat sumele din lunile in care eu am consumat la datoria fostului propietar.

Desi la primarie figurez ca nou propietar si am si platit impozitul anual pe cladire .. se pare ca la asociatie nu sunt.

Ce e de facut?

PS: ce articol din lege spune ca eu nu tb sa platesc datoriile vechi ale fostului proprietar (executorul judecatoresc mi-a comunicat verbal ca nu tb sa platesc ce a consumat fostul proprietar)?