avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate danyalytus

Activitate danyalytus

Buna ziua,

Cum se inregistreaza corect minusul de inventar in raportul de gestiune la o gestiune global valorica a unei II? Precizez ca folosesc un program de gestiune. Este corect sa il inregistrez in iesiri? Pentru ca asa suma respectiva imi va aparea ca si o incasare.

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Nota de receptie cu pret gresit
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua!
Am observat de curand ca la cateva receptii de marfa din luna august la o ii neplatitoare de tva, domeniu comert produse nealimentare la care tin gestiunea la pret de vanzare am gresit pretul de vanzare, mai bine zis am lasat necompletat si imi apare zero. Ce pot sa fac ca sa repar greseala si sa nu anulez toate receptiile?
Va multumeac anticipat!
Buna ziua,
Am o intreprindere individuala in domeniul comert cu amanuntul.
Vreau sa fac lichidare de stoc si sa vand marfa la pret redus, mai mic decat cel de pe NIR. Cum procedez ca sa scad valoarea stocului tinand cont de faptul ca am o evidenta global valorica a stocului?

Multumesc anticipat!
As mai avea o intrebare. Din ce am citit pe forum, daca se foloseste un program de gestiune se completeaza registrul de incasari si plati doar la finalul lunii. Eu am inceput ulterior sa folosesc un program de gestiune si am inceput sa scriu si in registru. Ar fi corect daca incepand de luna viitoare as trece numai la final de luna in registru total plati si total incasari?

Multumesc anticipat pt raspuns!
Buna ziua,

Am infiintat o intreprindere individuala (impozitare in sistem real) avand ca obiect de activitate comertul cu amanuntul in piata al produselor nealimentare si sunt neplatitor de TVA.
Pana in prezent am urmatoarele registre:
- registrul unic de control
- registrul jurnal de incasari si plati
- registrul inventar
Mai am nevoie si de alte registre?

Cum se procedeaza cu facturile pentru marfa primita? Trebuie sa intocmesc NIR? E obligatorie trecerea pretului de vanzare pe NIR?
Trebuie sa fac zilnic raportul de gestiune?

Multumesc anticipat!