avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea98

Activitate Andreea98

Buna seara,
Sunt in procedura de lichidare a unei firme( srl), am trecut de etapa 1, si urmeaa sa demarez etapa 2.
Am si casa de marcat pe firma, si doresc sa o vand.

Cand o pot defiscaliza si vinde : acum, inainte de etapa 2 a radierii sau numai dupa ce am o rezolutie de la ONRC prin care se atesta ca firma a fost inchisa?

Multumesc mult !
Ma aflu intr o situatie similara cu firma.
Au trecut cele 30 de zile de la publicarea in MO a hotararii aga, iar saptamana ce vine trebuie sa merg pt a demara partea a doua a lichidarii.

Am si casa de marcat pe firma, si doresc sa o vand. Cei de la firma autorizata (distrib case de marcat) m au informat ca o pot defiscaliza si vinde numai dupa ce am o rezolutie de la ONRC prin care se atesta ca firma a fost inchisa.

Aici pe forum, vad ca se defiscalizeaza inainte de terminarea procedurii la ONRC.
Cum este corect ?
Multumesc mult !
Multumesc mult pentru raspuns!
Aveti dreptate, nu mai conteaza de partea cui este eroarea, insa noi, ca si contribuabili suntem pusi pe drum inutil, pierdem timp si nervi si nu in ultimul rand si bani.
Am depus deja o adresa si astept raspuns si solutionarea problemei.
Cu stima
Buna ziua,

Am infiintat o firma in acest an, cu caen 7022, si firesc am fost inregistrata ca si platitoare de impozit pe profit. Luna aceasta cand am incercat sa dau declaratia 100, mi-a aparut eroare in recipisa- ca NU sunt inregistrata ca platitor de impozit pe profit.
Am verificat pe site-ul anaf, si apaream ca platitoare de impozit pe venit, ceea ce mi s-a parut f. ciudat ( pentru ca pe 23 octombrie apaream ca platit. de impozit pe profit) asa ca am dat declaratia pentru 3% gandindu-ma ca nu aveam altceva de facut ( eram deja in data de 25).
Am mers la finante si mi s a spus ca de fapt e o eroare si ca sunt platitoare de impozit pe profit si nu pe venit, ca trebuie sa depun rectificativa etc.
Nu inteleg a cui a fost eroarea ca eu nu am depus nici un act prin care solicitam schimbarea impozitului.
De asemenea, as dori sa va mai intreb, daca momentan realizez venituri din codurile secundare si nu din consultanta cum ar ftrebui sa ma inregistrez cu impozit pe venit sau pe profit?
Multumesc!


Buna ziua,

se poate un model de hotarare AGA pt dizolvare? va multumesc mult!!
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua,

Ce parere aveti despre job-ul de colaborator in conceperea si redactarea proiectelor de licenta? as dori sa imi iau un al doilea job (si sa declar veniturile obtinute ), insa nu stiu cat de legal este acest job.
Astept cu interes opiniile dvs.!
Cu stima
Andreea
Răspuns la discuția Succesiune deschisa de nepoata
Va multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Succesiune deschisa de nepoata
tatal este unicul mostenitor, nu mai are frati/surori.
Buna seara,
Doresc sa va prezint urmatoarea situatie: bunicii mei au decedat (bunicul in 1990 iar bunica in anul 2004), ei au un singur copil, adica pe tata si nu au fost deschise nici una din cele 2 succesiuni- dupa bunic, respectiv dupa bunica mea.
Mentionez ca tata este plecat din tara in Italia si nu se poate ocupa personal de acte.
As dori sa va intreb daca eu pot deschide succesiunea in calitate de nepoata si cum ar fii cel mai bine pe cale notariala sau in instanta? as avea nevoie de procura din partea tatalui? si ce fel de procura ?(adica cum ar fii cel mai bine sa deshid succesiunea in numele meu sau sa ilreprezint ?).
De asemenea, as dori sa va intreb, daca au trecut atatia ani timp in care tata nu a deschis succesiunile ce probleme as putea intampina? se considera ca a accepat tacit mostenirea?

Va multumesc foarte mult!
Cu stima
Andreea Pop