avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Activitate dobrecora

Activitate dobrecora

Buna seara ,vreau sa stiu ce putem face in situatia de mai jos: mostentorii unui apartament din blocul nostru nu vor sa faca succesiunea dupa decesul parintilor,au restante la intretinere si nu avem cnp-urile lor ,pot fii dati in judecata sa ne recuperam banii?.Mentionez ca fratele locuieste in ap.si nu are niciun venit are in schimb un baiat care primeste un ajutor de handicap.Sora lui sta in alta parte cu familia ei.Cel care locuieste in bloc (fratele) nu face curat si este un miros ingrozitor pe scara.Multumesc anticipat pentru raspuns
Multumesc pentru lamurire
Buna seara copilul meu are datorii la banca neachitate,adresa din buletin este la mine,eu nu l-am girat dar a primit de la executor o notificare in care se face referire la executarea bunurilor urmaribile chiar daca sunt detinute de terti(art.680 si 684 c.v)el nu a cumparat nimic in apartament si nici nu a contribuit cu bani.El este plecat din tara .Cum pot dovedi ca nu detine nimic ?Multumesc
Acum ,a aparut alta problema ;pers.restanta a pierdut casa in favoarea bancii unde era girant si s-a mutat din bloc nelasand nici o adresa ,eu in cerere am scris faptul ca a fost prop. ap. in perioada specif.in cerere dar noi in desfasuratorul in care aratam restantele ap. avem 3 luni doar cu penalizari deoarece banca achita intretinerea,stiti cumva ce ar trebui sa scriem in cererea de repunere pt. ca pers.este pensionara si primeste pensia la acceasi adresa -e posibil sa-si fi facut card (nu stiu sigur)instanta ar putea considera ca si-a schimbat domiciliu?atunci cum poate fi anuntata sa se prezinte sau sa-si ia documentatia depusa?multumesc
Buna ziua ,doresc daca se poate un raspuns urgent ,as vrea sa stiu ce se poate face in urmatoarea problema :in calitate de presedinta a asoc. am dat in judecata un prop.pt. neachitarea cotelor de intretinere in ultimele 12 luni ,am tot primit de la instanta cereri de completare a dosarului eu le-am depus in termenele impuse (10 zile)si solutia a fost de ,anularea cererii si dezinvestire a instantei ,cu drept de depunere cerere de reexaminare in 15 zile. Ce trebuie sa contina aceasta cerere?,poate fi facuta de mana?trebuie sa platim taxa de timbru judiciar ?este obligatoriu sa avem avocat sau consultant care sa ne reprezinte in istanta? Multumesc
Avem o propietara care nu-si plateste intretinerea de un an motivand ca este executata silit de banca si pierde casa.Administratorul doreste sa-i opreasca apa rece pt. a limita consumurile,mentionez ca aceasta persoana este fosta presedinta de bloc care a facilitat delapidarea unor sume din banii locatarilor pt. plata facturilor Radet.In urma procesului cu fostul adm. si cu fosta presedinta,vinovat a fost gasit doar administratorul care este executat silit de executorul angajat de asoc.dar nu are propietati sau bunuri si ne plateste 180lei/luna (a furat in jur de 140.000lei)noi nu avem apa calda si caldura de cativa ani.daca nu platim facturile la timp riscam sa ne opresca apa rece si sa nu ne mai ridice gunoiul.(deoarece contul asoc. este executat silit de RADET nu putem sa ne folosim de el)nu mai avem niciun fel de fond intrucat propietarii platesc doar intretinerea si nu vor sa auda de dat alti bani,asteptind sa plateasca cine a furat.De aceea administratorul propune aceasta solutie dar nu stiu daca este legal.Am dat-o in judecata,insa banii pe care ni-i datoreaza vor intra probabil in contul exectat si nu ne vom putea folosi de ei,vanzrea ap. merge f. greu este amanata mereu de banca si s-ar putea sa mai stea ceva timp in bloc si sa consume apa (sunt 3pers.),gunoi etc.multumesc anticipat pt.orice raspuns
Buna ziua,sunt reprezentanta unei asoc. de prop. care are facturi neachitae la Radet din 2007(fostul adminis.nu a achitat facturile delapidand banii).As dori sa aflu daca penalitatile curg pana se achita facturile si daca pot depasi totalul ramas de plata(facturile restante)multumesc