avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate anutzel

Activitate anutzel

''Treaba'' parchetului face parte dintr-un ''proces''...
''Justitia'' include si organele de urmarire penala, nu numai instantele... Aveti dreptul de a va adresa ''justitiei'', dar tot legea vine si spune si ''cum'' puteti face asta... Si nu o puteti face dupa cum considerati dvs, ci dupa cum o permite legea.
din cate inteleg eu, Parchetul a dat NUP denuntului calomnios facut de cumnatul fostei dvs sotii. adica omul a vrut sa se inceapa urmarirea penala impotriva dvs pt denunt cal si i s-a "respins dorinta". adica e un lucru in favoarea dvs...
poate insa imi scapa ceva...poate mai e un alt NUP care va supara, pentru care afirmati ca intervenise omul respectiv... :hm:
Răspuns la discuția Test paternitate
art 47 din legea 71/2011 stabileste ca tagaduirea paternitatii [cf noului cod] este supusa noului cod civ si se aplica numai copiilor nascuti dupa intrarea lui in vigoare. prin urmare ar fi aplicabil vechiul cod al fam.
cred ca e important motivul pt care apare tatal cu numele in certif. de nastere.
1-daca e copil nascut in timpul casatoriei, ar fi necesara actiunea in tagaduirea paternitatii (ducând la rasturnarea prezumtiilor legale de paternitate) --- prescrisa in 3 ani de la nasterea copilului
2-daca e copil conceput si nascut in afara casatoriei, deci exista o recunoastere de paternitate, ar putea cere anularea recunoasterii facute pt viciu de consimtamant
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
tedddybear a scris:

din pacate nici eu nu o am acum la mine. am doar fisele si nu scrie in ele. mi-a atras atentia acesta remarca a lui si am retinut-o.


ok,o invat atunci ca atare :D multumesc pt raspuns!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
tedddybear a scris:

b
pe principiul daca ai avocat, daca te lasa sa vorbesti, daca te poti apara conform legii ce mai conteaza ca vb din cusca de sticla?!?
eu am retinut ce zice MU desi e putin tras de par


eu nu am cartea, crezi ca imi poti spune exact ce scrie MU in cartea lui, ti-as fi recunoscatoare :D m-am holbat la grila asta.... :D
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
propun si eu o grila :D
prezenta inculpatului in fata instantei intr-o cusca cu gratii de metal ori intr-o cabina de sticla:
a- reprezinta o incalcare grava a prezumtiei de nevinovatie
b- nu este de natura a aduce atingere prezumtiei de nevinovatie atat timp cat, prin aceasta masura, nu a fost ingradit dreptul la aparare
c- constituie atat o ingradire a dreptului la aparare cat si o atingere grava a prezumtiei de nevinovatie.

invit persoana care stie sa si argumenteze raspunsul...sa o faca :)
ionijhonnie a scris:

va rog nu aveti nici o idee, sugestie?


cum de are mai mult teren ca urmare a demolarii partii lui de casa? nu pare sa va prejudiciat pe dvs prin folosirea jumatatii care ii revine, in urma partajului intre el si sotia dvs, daca intr-adevar a folosit jumatate din tot, in urma partajului.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

martorul (pr pen)

a.nu poate fi intrebat ,in nicio situatie ,cu privire la optiunile sale politice
b.poate fi intrebat cu privire la circumstantele sale personale si de familie in scopul verificarii credibilitatii sale
c.nu poate fi intrebat cu privire la optiunile sale ideologice sau religioase ,cu exceptia cazului in care acestea sunt strict necesare pt aflarea adevarului in cauza



b+c -- 122 al 3 ncpp
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
adi_09 a scris:

anutzel a scris:

adi_09 a scris:

anutzel a scris:

adi_09 a scris:

anutzel a scris:

instanta decide daca instrainatorul ramane sau nu in proces, asa zice art 39 al 2... hm...


eu ma refer la dobanditor, daca devine parte sau nu... fiindca cele doua articole mi se par putin contradictorii, primul spune ca se transmie calitatea de parte, ia al doilea ca procesul va continua intre partile initiale.


pai da, regula e ca jud se face intre partile initiale si ramane asa. parerea mea (posibil sa fie si gresita,nu zic nu) e ca din moment ce instanta decide daca instraintorul ramane in proces, prin urmare tot ea va decide daca intra dobânditorul in proces sau nu


Cred ca e mai complexa situatia


cred ca am gasit:
dpc - vm ciobanu pg 128
daca in cursul proc, dr litigios e transmis prin acte intre vii cu titlu particular, jud va continua intre partile initiale, fara ca transmisiunea sa produca imediat si in mod automat modificari cu privire la partile intre care se desfasoara procesul. daca insa intervine o transmisiune intre vii cu titlu universal, cum este cazul fiduciei, judecata va continua nu cu constituitorul, ci cu fiduciarul.


deci la asta se refara art. 38 cu transmisiunea conventionala ?


da, art 38 + 39,am citat din tratatul dlui C de la pag 128 exact comentariul legat de transmisiunea calit.proc..