avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate BiancaOrban

Activitate BiancaOrban

Multumesc pentru raspuns.
Decizia poate sa fie si un mail? sau trebuie intocmita o decizie fizic care sa fie semnata si de catre angajat?
Bonus angajat maternitate

Buna,

Pentru un angajat aflat in maternitate la care dorim sa-i platim bonusul de performanta al anului anterior, trebuie intocmite si alte documente exceptand D112? (vreun act aditional pe care sa-l semneze sau orice alt document?)

Multumesc,
Multumesc!
Buna,

Un programator poate fi scutit de impozit doar pe CIM-ul unde are functia de baza? sau poate fi scutit si pe cel de-al 2-lea CIM pe care il are incheiat cu o alta companie.

Multumesc!
Da, intre timp am sunat la Casa de Sanatate. Multumesc!
Buna ziua,

Am pus o intrebare cu ceva timp in urma, dar nu am primit raspuns. Am sa rescriu intrebarea, poate ma ajuta cineva cu un raspuns... As putea sa inregistrez coasigurat parintele unui angajat care incaseaza somaj din Italia? Este considerat venit in Romania acel somaj?

Multumesc!

Buna ziua,

As putea sa inregistrez coasigurat parintele unui angajat care incaseaza somaj din Italia? Este considerat venit in Romania acel somaj?
Răspuns la discuția Act Aditional la CIM
Multumesc pentru raspuns!




Buna,
Am o intrebare privind schimbarea unei norme de munca a unui angajat care urmeaza sa revina din CIC. Angajatul respectiv vrea sa se intoarca la munca la o norma redusa (6h), ca atare, cineva imi spunea ca nu se poate face modificarea de norma decat din luna urmatoare pe motiv ca actul aditional se poate intocmi si sa produca efecte doar din a 2-a zi a revenirii la munca cf. Codului Muncii. Iar acest fapt duce la influentarea D112, pt ca prima zi de revenire ar avea o norma de 8h, iar restul lunii o norma de 6h... Intrebarea mea este, nu se poate intocmi un Act additional de modificare norma pt. un angajat revenit din CIC exact de la data incetarii suspendarii CIM, mai exact angajatul nu poate reveni din suspendare direct cu norma redusa?
Multumesc!