avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaea

Activitate andreeaea

Buna ziua.
Pot sa trec masina de pe numele meu pe numele sotului, sa evit o executare silita?Mentionez ca am un credit ipotecar pentru care ma judec in instanta de 3 ani,credit care a fost facut inainte de casatorie.
Cum ar trebui sa procedez?Inchei un contract de vanzare -cumparare cu sotul sau cu mama ar fi mai sigur?
Va multumesc!
Daca banca nu mai exista in orasul meu si datornicii sunt preluati de o firma de recuperare din Bucuresti,iar comunicarea de poprire soseste de la un birou executoresc din Iasi , eu depun contestatia la judecatoria din orasul meu, sau unde?
Ce este instanta de executare?Adica eu unde trebuie sa merg,daca in orasul meu nu mai exista banca respectiva,iar comunicarea este de la un birou exec.din alt judet?
Buna ziua,
Daca vreau sa fac o suspendare a executarii popririi pe salar, cum procedez?Cine este partea intimata,biroul executoresc sau firmei de recuperare?
Aceasta cerere se depune la judecatorie?
Va multumesc!
Buna ziua,
Am un credit ipotecar(CHF) impreuna cu fostul sot.Acum suntem divortati ,ratele nu au mai fost platite de mult,in casa nu mai locuim niciunul.Doar eu lucrez si am lucrat tot timpul,el nu are nici un venit,asadar poprirea pe salar a venit la mine.In timpul casatoriei a rezultat un copil care imi este incredintata mie spre crestere si educare ,el fiind obligat la pensie alimentara care oricum nu a platit-o niciodata.In momentul in care am luat creditul si-a "intocmit" o carte de munca cu un "venit necesar".
Pot face un partaj sa impart datoriile? Ce ma sfatuiti sa fac, avand in vedere ca , pt credit am semnat amandoi deci,de ce sa platesc doar eu?Cum pot eu singura creste un copil cu salar "de Romania" ,fara nici un ajutor din partea lui,fara sa achite pensie alimentara si cu venitul meu poprit de catre banca?Mentionez ca am avut proces pt neplata pensiei alimentare si a fost in favoarea lui-"nu are de unde".

Va multumesc!
Buna ziua.
poate copilul meu(4 ani) beneficia de consultatii medicale la medicul de familie, de trimiteri la medici de specialitate decontate prin CNAS si de retete compensate ,daca in acest moment nici eu nici tatal ei nu suntem asigurati medicali?
Mentionez ca este inscris copilul la un medic de familie.
Va multumesc.
Am schimbat buletinul cu noul nume.
Referitor la hotarare(timbrata si stampilata) , am inteles ca trebuie sa scrie pe ea ca e definitiva si irevocabila...???
Buna ziua,
Sunt o mamica divortata ,copilul fiindu-mi incredintat spre crestere si educare.
Vreau sa plec din tara cu tot cu copil,sa muncesc, pentru o perioada mai mare.
Ce acte am nevoie?
Am inteles ca hotararea judecatoreasca trebuie sa fie definitiva?In hotararea mea nu am gasit sa scrie ca este definitiva , ce trebuie sa fac? Cui sa ma adresez?Am nevoie si de acordul lui pentru a pleca cu copilul?Mentionez ca tatal copilului nu a contribuit cu nici un leu la cresterea lui,eu sunt unica intretinatoare a familiei.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensia de intretinere a copilului
blueelf08 a scris:

Legea impune ca, in situatia in care tatal nu este angajat, sa plateasca o pensie de intretinere la nivelul de maxim 25% din salariul minim pe economie.


Asa este... in hotararea judecatoreasca s-a stabilit o pensie de 130/luna si totusi....nu o plateste.
Buna ziu.
In urma divortului ,tatal copilului a fost obligat la plata pensiei de intretinere ,pe care nu a platit-o de 1 an si ceva.Am facut plangere la politie , dosarul a ajuns la parchet , banuiesc ca s-au facut unele cercetari si s-a ajuns la concluzia ca nu are de unde sa platesca si va fi scos de sub urmarire penala.Mentionez ca el nu lucreaza cu carte de munca , are la tara pomi, livezi , stupi si altele ...de unde traieste.
Ce se intampla cu pensia copilului? Nu o va mai plati niciodata?
Ce mai pot sa fac pentru a-l obliga totusi sa plateasca acesti bani?