avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Activitate ursu mihaela

Activitate ursu mihaela

Discuție Chirias
Buna seara,locuiesc intr-o casa nationalizata cu chirie si m-ar interesa anumite documente din CF-ul casei as avea dreptul sa cer documente (copii) pentru informare;mentionez ca am cerut o copie CF prin notar si mi sa dat.
Buna seara,am urmarit subiectul in legatura cu intoarcerea la servici si am o nelamurire de ce trebuie sa se faca intoarcerea la servici din ICC la data in care copilul implineste 2 ani daca legea il obliga pe tata sa stea o luna cu copilul acasa (ultima luna) mamele ce fac in luna respectiva?Mentionez ca eu am facut declaratie pe proprie raspundere ca sotul nu cere indemnizatie deoarece e plecat din tara.Ce ma sfatuiti deoarece copilul implineste 2 ani in 21 septembrie si eu ar trebui sa ma intorc la servici in 21 august,multumesc anticipat.
Buna ziua revin cu o intrebare la care as dori daca se poate mai multe variante de raspuns.Locuim intr-o casa nationalizata in care 7/8 din casa apartine primariei iar 1/8 unui proprietar mort dar cu mostenitori care locuiesc in Germania,casa e impartita la 3 familii cu chirie iar partea noastra vrem so cumparam.Ce imi recomandati sa fac?multumesc anticipat.
buna seara,ne chinuim de ceva timp cu actele unei case nationalizate care dorim sa o cumparam si in care stam de 30 de ani.Din CFI-ul scos detaliat am aflat cu stupoare ca exista 18 din casa care nu e preluata de primarie si ca apartine cuiva care a stat acum 30 de ani.Imobilul este impartit in 3 la 3 familii mentionand ca ceilalti chiriasi nu vor sa cumpere.Familia care a stat habar nu are ca exista o mica mostenire aici deoarece parintii sunt morti de vreo 20 de ani;casa a fost vanduta nu a fost confiscata.Intrebarea mea e daca pot face dezmembrarea la optimea aia de la partea mea de casa in lipsa proprietarului optimii.Il pot da in judecata si sa anunt la un ziar si daca nu vine la proces sa se faca dezmembrarea in lipsa?MULTUMESC ANTICIPAT.
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
MULTUMESC
Buna ziua,sunt in indemnizatie de crestere si am ales sa stau acasa 2 ani;copilul in prezent are 1 an si 5 luni si as dori sa ma intorc la servici mai repede .Sefii mei nu cred k ma mai primesc inapoi si as vrea sa merg in alta parte la munca;pot sa-mi fac lichidarea la ei si sa ma angajez in alta parte fara sa pierd stimulentu de insertie?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția casa nationalizata
Am uitat sa mentionez k atunci cand proprietarii au vandut casa icralului erau foarte batrani si sunt morti de vreo 20 de ani ;si copii lor sunt morti ,nu ar avea cine sa vina sa o revendice deaceea as vrea sa stiu daca prin lege se poate cumpara iar optimea sa ramana la celelalte 2 familii care oricum nu vor s-o cumpere,multumesc anticipat.
Buna seara,locuiesc intr-o casa nationalizata cu chirie impreuna cu inca 2 familii mentionand ca ,casa a fost impartita la 3 familii cu contracte de inchiriere la care atunci cand sasii au vandut-o primariei era un singur proprietar.Acum 2 ani am vrut sa o cumparam(partea noastra) si cand am cerut CFI-ul am vazut ca o optime din casa apartine cuiva din familia fostilor proprietari care au murit intrebarea mea este daca pot eu sa-mi cumpar parte de casa avand in vedere ca titularii ceilalti nu au de gand sa-si cumpere casa prefera sa stea asa in chirie.Multumesc anticipat.P.S. Optimea le apare si celorlalti titulari de contract.
Răspuns la discuția Intoarcere la serviciu din CCC
multumesc pentru raspuns.
Buna seara as avea si eu o intrebare in legatura cu intoarcerea la servici din CCC;angajatorii mei au vandut afacerea cu tot cu firma acum de curand eu fiind in CCC de 9 luni ce se intampla cu mine cand termin concediul de crestere si dak mai trebuie sotul sa stea o luna cu copilul acasa ;multumesc anticipat.:-/:-/