avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate bianca72

Activitate bianca72

am cumparat o masina inmatriculata in Bulgaria,masina ce are capacitatea 2998cc.fabricata in anul 2000.este euro2.Cat ma costa inmatricularea ei si cum pot recupera banii de pe taxa de prima inmatriculare?am inteles ca trebuie sa deschid un dosar pt,acest lucru...cat timp dureaza procesul?
ce acte sunt necesare pt inmatricularea in Romania?
niciodata nu mi-au cerut certificatul de nastere al copilului...doar pasaportul
Răspuns la discuția Accident rutier
multumesc pentru sfat,am depus deja plangerea penala....
Răspuns la discuția Accident rutier
stiu ca sunt notiuni diferite,dar cum se poate aprecia cand ma recuperez?mai ales ca peste 1 an trebuie sa ma operez din nou pt.a-mi scoate placutele si suruburile?
Răspuns la discuția Accident rutier
nr zilelor de spitalizare este de 6...in scrisoarea medicala apare perioada de 6 saptamani de imobilizare la pat.apoi recuperare...
am depus cerere de obtinere a certificatului medico-legal insa nu este gata...dureaza pana primesc toate documentele de la spital
Răspuns la discuția Accident rutier
in timp ce eram in spital soferul m-a contactat si mi-a spus ca unchiul sau,care lucreaza la cercetari penale in cadrul Politiei Rutiere l-a invatat sa ma sune si sa imi spuna sa nu deschid proces in instanta deoarece el9soferul)este student si deci nu are venituri,deci degeaba voi deschide un dosar.De atunci nu m-a mai contactat.
Răspuns la discuția Accident rutier
marea problema este ca proprietarul autoturismului(o societate comerciala)nu avea polita RCA valabila,deci eu sunt obligata sa ma adresez F.N.V.S,fond ce are ca tarif de despagubire o suma cuprinsa intre 100 si 300 de lei pt fiecare zi de ingrijire medicala stabilita de IML.
in acest caz ,daca IML hotaraste ca eu am avut nevoie de 5zile(atat a durat spitalizarea),inseamna ca voi primi 500de lei,nepunand la socoteala faptul ca 6saptamani am avut nevoie de repaus total(am suferit operatie de fractura bimaleolara)...
in concluzie;eu trebuie sa actionez in judecata F.V.S sau societatea comerciala proprietara a autovehicolului sau soferul?
in anul 2010 am cumparat o constructie parter plus un etaj,constructie ce ocupa intreg terenul pe care era ridicata.
deoarece parterul era foarte inalt,in fapt avea 6 metri,am hotarat sa torn o placa la jumatatea inaltimii creand astfel o subpanta.Fiind o modificare interioara nu am stiut ca imi trebuie autorizatie de constructie,drept pt care,fiind reclamata de vecina mea,am fost amendata si mi s-a pus in vedere sa obtin a.c.(sa intru in legalitate)
am depus cerere de C.U pentru creare supanta...mi s-au cerut :proiect arhitectura,rezistenta,autorizatie mediu,proiect electrica si acordul inspectoratului de stat in constructii.
dupa 6 luni dealergari,primaria m-a dat in judecata deoarece nu am intrat in legalitate in termenul impus in p.v
desi am dovedit ca in acest nu am stat degeaba(pt fiecare acord ai termen 30 de zile)si nu poti obtine toate acordurile in acelasi timp,instanta a hotarat ca trebuie sa aduc constructia la starea initiala deoarece nu am obtinut A.C.

dupa 1 an de alergari,cei de la Inspectoratul de Stat mi-au comunicat faptul ca sunt pe un drum gresit deoarece eu trebuie sa obtin Intrarea in legalitate si nu autorizatie de constructie.
am revenit la primarie,am depus cerere pt un nou certificat de urbanism in care cer intrarea in legalitate....dupa 30 de zile l-am obtinut si a reanceput cererea de noi acte....acum,dupa inca 6 luni mi se refuza a.c.,motivul fiind ca depasesc CUT...desi,repet,cladirea deja depasise CUT in momentul in care obtinuse hotarare judecatoreasca de constructie pe intreg terenul,iar eu nu am facut decat o modificare interioara

-ce am de facut?
-chiar imi trebuie autorizare pt modificare interioara?
-
Discuție Accident rutier
In data de 9 iulie am suferit un accident de circulatie in urma caruia am fost operata de fractura bimaleolara.Vinovatul nu avea polita de asigurare RCA drept urmare fiind trimisa la Fondul Victimilor Strazii pt deschiderea unui dosar de daune .
:Dupa ce am fost trimisa la IML pt obtinerea certificatului medico -legal,am inteles ca mi se va deschide acest dosar de daune.intrebarea este:datorita acestui accident nu am putut un contract de munca pe care l-am semnat inaintea producerii accidentului,contract ce urma sa se desfasoare in afara tarii.Cine ma despagubeste pt,pierdera acestui contract?