avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate marianaalbu

Activitate marianaalbu

Va multumesc frumos ! Sunt lucruri care nu se pot dovedi, din pacate, cu hartii. Cand esti o familie fiecare isi are contibutia lui : materiala sau de alta natura pentru care la momentul respectiv nu se gandeste sa faca un act.
Buna ziua,

In anul 2001 sotul meu a murit. In anul 2003 am cunoscut pe cineva care s-a stabilit si el in acelasi oras.
In anul 2007 persoana respectiva a cumparat un apartament prin credit bancar imobiliar. La vremea respectiva am ajutat cu o suma de bani pentru avans . In acelas an ne-am mutat impreuna , urmand ca in anul 2009 sa ne casatorim.
Sotul avand serviciul de asa natura a trebuit sa renunt la serviciu si sa plecam pentru un an si jumatate in alt oras. Ne-am reintors, dar locuim acum la tara , de unde eu nu am mai avut posibilitatea de transport spre oras in asa fel incat sa pot sa lucrez din nou, deci de cativa ani nu mai lucrez.
Sotul vrea sa vanda apartamentul care acum este inchiriat si sa dea banii fetei. Apartamentul nu este achitat nici macar un sfert din el , dar spera ca prin vanzare sa achite la banca creditul si daca raman bani sa ii dea fetei. Acum locuim de asemenea intr-o casa pe care a pus-o pe numele baiatului si ma gandesc ca daca se intampla ceva pot fi data afara din casa.
Intrebarea mea este :
- Poate sa faca acest lucru , chiar daca el a contractat imprumutul pentru apartament , avand in vedere ca au trecut sapte ani de cand suntem casatoriti cu acte si noua ani de cand locuim impreuna – o parte din timp chiar in acel apartament care acum e inchiriat –
Va multumesc mult
Buna ziua,

As avea o intrebare :
- in compania unde lucreaza fiul meu,o companie de renume in Romania , angajatii au semnat pentru un contract de munca fragmentat. In ce consta acest lucru - pentru obtinerea unei eficiente zilnice impuse , angajatii pot fi chemati la orice ora din zi la lucru, sau pot fi trimisi acasa la o anumita ora ,tocmai pentru a realiza acea eficienta.
Oamenii au semnat ,dar se plang ca stau toata ziua atenti si stresati ca daca va suna telefonul si trebuie sa mearga la lucru. Nu pot sa-si propuna sa faca ceva, sa mearga undeva.
De la lucru pot fi trimisi dupa doua ore acasa, sau mai grav sunt chemati din concediu medical la lucru si fortati cumva sa se ponteze si sa renunte la CM.
O fata a refuzat sa schimbe CM , ea pontandu-se si trimetand si CM la firma.
In filiala, seful a semnat in locul angajatei cum ca ar fi de acord.
Intrebarea care se pune este :
- ce reprezinta pentru acel sef gestul sau, daca este sau nu legal si ce sanctiuni se impun ?
- contractul de munca astfel semnat, dar doar pentru a avea un loc de munca este legal?

Va multumesc
Discuție Investitor FNI
Buna ziua,

Sunt un investitor FNI,care cu intarziere am ales calea de a apela la un executor judecatoresc deoarece am inteles ca asa poate voi reusi sa-mi recuperez banii investiti.

De la A.A.A.S. am primit o CONTESTATIE LA EXECUTARE,prin care se spun mai multe lucruri cum ar fi :
_ se invoca prescriptia dreptului de a cere executarea silita pe motiv ca au trecut trei ani ( eu ma intreb,daca s-a prescris de ce s-a cerut ca pagubitii FNI sa trimita la ei un dosar in vederea recuperarii sumelor investite). Se mai specifica ca,conform unor Reglementari Interne privind administrarea si functionarea FNI,detinerea de unitati de fond este dovedita de carnetul de investitor,confirmarea de sold ,ordine de plata,chitante sau alte acte doveditoare a achizitiei. Mi se pare absurd cand si in instanta in dosarul FNI s-au folosit doar carnetele de investitor.


In temeiul legii nr. 113/23.04.2013, Art. II. - (1),
“Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului preia fără plată toate drepturile
şi obligaţiile Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare, rezultate din actele juridice
prin care Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare a fost obligată, ca parte
responsabilă civilmente, la plata de despăgubiri către investitorii la Fondul Naţional
de Investiţii”
Pe cale de consecinta, toate persoanele care se regasesc in anexele sentintei
penale nr. 423/20.03.2007 pronuntata de Tribunalul Bucuresti - Sectia a II - a
Penala in dosarul nr. 24632/3/2006, completata cu decizia penala nr.
164/18.06.2008 a Curtii de Apel Bucuresti-Sectia a II a Penala, respectiv decizia
penala nr. 2098/04.06.2009, - I.C.C.J., sunt indreptatite sa solicite plata
contravalorii unitatilor de fond prevazute in titlurile executorii.

Intrebarea mea este : Are rost sa apelez la un avocat ,este adevarat ca s-a prescris ? De ce alegand calea de a trimite la A.A.A.S nu se pune problema invocarii prescriptiei.

Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat ce as putea face in acest sens.

Va multumesc,
Discuție Investitor FNI
Buna ziua,

Sunt un investitor FNI,care cu intarziere am ales calea de a apela la un executor judecatoresc deoarece am inteles ca asa poate voi reusi sa-mi recuperez banii investiti.

De la A.A.A.S. am primit o CONTESTATIE LA EXECUTARE,prin care se spun mai multe lucruri cum ar fi :
_ se invoca prescriptia dreptului de a cere executarea silita pe motiv ca au trecut trei ani ( eu ma intreb,daca s-a prescris de ce s-a cerut ca pagubitii FNI sa trimita la ei un dosar in vederea recuperarii sumelor investite). Se mai specifica ca,conform unor Reglementari Interne privind administrarea si functionarea FNI,detinerea de unitati de fond este dovedita de carnetul de investitor,confirmarea de sold ,ordine de plata,chitante sau alte acte doveditoare a achizitiei. Mi se pare absurd cand si in instanta in dosarul FNI s-au folosit doar carnetele de investitor.


In temeiul legii nr. 113/23.04.2013, Art. II. - (1),
“Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului preia fără plată toate drepturile
şi obligaţiile Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare, rezultate din actele juridice
prin care Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare a fost obligată, ca parte
responsabilă civilmente, la plata de despăgubiri către investitorii la Fondul Naţional
de Investiţii”
Pe cale de consecinta, toate persoanele care se regasesc in anexele sentintei
penale nr. 423/20.03.2007 pronuntata de Tribunalul Bucuresti - Sectia a II - a
Penala in dosarul nr. 24632/3/2006, completata cu decizia penala nr.
164/18.06.2008 a Curtii de Apel Bucuresti-Sectia a II a Penala, respectiv decizia
penala nr. 2098/04.06.2009, - I.C.C.J., sunt indreptatite sa solicite plata
contravalorii unitatilor de fond prevazute in titlurile executorii.

Intrebarea mea este : Are rost sa apelez la un avocat ,este adevarat ca s-a prescris ? De ce alegand calea de a trimite la A.A.A.S nu se pune problema invocarii prescriptiei.

Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat ce as putea face in acest sens.

Va multumesc,
Buna ziua,

Am o mare problema.Sunt recasatorita cu actualul sot din 2009,dar stam impreuna din 2003.In anul 2007 am luat impreuna un teren pe care am construit apoi o casa.Sotul meu m-a convins sa vindem in acte terenul fiului lui pe numele caruia vrea acum sa faca intabularea casei.
Am fost de acord deoarece mi-a spus ca asa in caz ca v-a avea probleme cu creditele de la banci pe care le are banca nu v-a avea ce sa-i ia.
Intrebarea mea este :daca prin absurd se va intampla ceva cu sotul meu, eu voi fi data afara din casa fara sa am nimic? mentionez ca sunt o serie de persoane care stiu toate acestea.Eu am avut din prima casatorie o casa pe care am vandut-o si i-am dat o parte din bani sotului,dar bineinteles fara acte.

Va rog mult sa ma ajutati


Va multumesc