Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca fragmentat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca fragmentat

Buna ziua,

As avea o intrebare :
- in compania unde lucreaza fiul meu,o companie de renume in Romania , angajatii au semnat pentru un contract de munca fragmentat. In ce consta acest lucru - pentru obtinerea unei eficiente zilnice impuse , angajatii pot fi chemati la orice ora din zi la lucru, sau pot fi trimisi acasa la o anumita ora ,tocmai pentru a realiza acea eficienta.
Oamenii au semnat ,dar se plang ca stau toata ziua atenti si stresati ca daca va suna telefonul si trebuie sa mearga la lucru. Nu pot sa-si propuna sa faca ceva, sa mearga undeva.
De la lucru pot fi trimisi dupa doua ore acasa, sau mai grav sunt chemati din concediu medical la lucru si fortati cumva sa se ponteze si sa renunte la CM.
O fata a refuzat sa schimbe CM , ea pontandu-se si trimetand si CM la firma.
In filiala, seful a semnat in locul angajatei cum ca ar fi de acord.
Intrebarea care se pune este :
- ce reprezinta pentru acel sef gestul sau, daca este sau nu legal si ce sanctiuni se impun ?
- contractul de munca astfel semnat, dar doar pentru a avea un loc de munca este legal?

Va multumesc
1. Codul Muncii nu prevede "c.i.m.fragmentat".

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

3. Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

4. Acel sef poate fi acuzat de savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata.