avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Runner1

Activitate Runner1

Buna ziua, am cumparat recent o masina pe societate comerciala si as vrea sa o inmatriculez in localitatea in care societatea are un punct de lucru NU in localitatea in care este infiintata societatea. Se poate ? Daca da, de ce fel de documente as avea nevoie?
Eu am reusit sa anulez in instanta un proces verbal care imi suspenda permisul , pe baza datei gresite in PV.E drept se intampla candva in 1998.
Buna ziua,
as vrea sa va intreb daca o persoana avand calitatea de administrator al unei companii dar nefiind asociat in companie are dreptul de a imprumuta firma si de a solicita rambursarea imprumutului la un moment dat (fara dobanda).
Multumesc de raspuns,
Marius Birlea
0722380340
Buna ziua, as vrea sa va intreb daca este posibil (si legal, evident) ca o companie platitoare de TVA sa desfasoare activitati neplatitoare de TVA.

Specific, cazul este urmatorul : am o companie care desfasoara activitati platitoare de TVA (constructia si inchirierea de spatii comerciale) si pe care as dori sa desfasor si activitati de clinica medicala privata (despre care inteleg ca sunt neplatitoare de TVA). Pare putin bizara asocierea :-) ea vine in contextul in care doresc sa solicit finantare din fonduri europene pentru dotarea clinicii private (neplatitoare de TVA) iar istoricul activitatii "platitoare de TVA" m-ar ajuta.

O alta optiune ar fi sa infiintez o firma nou dedicata activitatii medicale - clinica privata- firma care ar fi detinuta de firma platitoare de TVA - dar ma tem ca as pierde avantajul oferit de firma "platitoare de TVA".

As aprecia tare mult feedback-ul Dvs.
Marius Birlea
Răspuns la discuția Recuperare TVA consumabile
Va multumesc!
Răspuns la discuția Infiintare firma
Va multumesc!
Buna ziua,
as vrea sa evaluez diferenta de complexitate/ cost la infiintarea unei companii ce are ca actionar unic o alta companie versus infiintarea unei companii ce are ca actionar unic o persoana fizica.
E semnificativ mai complicat in primul caz? Ar putea exista probleme pe termen lung?
Multumesc de feedback
Buna ziua,
in cazul unei clinici medicale organizate ca s.r.l (neplatitoare de TVA) se poate recupera TVA-ul aferent consumabilelor folosite pentru desfasurarea activitatii? Sau exista vreo varianta de deducere a acestor cheltuieli?
Va multumesc pentru raspuns