avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate liaminea

Activitate liaminea

Discuție pensie de urmas
Buna ziua.am o intrebare in legatura cu pensia de urmas,si anume: tata a murit si mama intreaba daca are dreptul dupa sot la pensie de urmas.precizez ca mama are o pensie de 900 Ron.multumesc.
buna ziua,bunicul meu a fost de origine germana.el a fost soldat german in timpul celui de-al doilea razboi mondial si luat prizonier de rusi,aproximativ 7 ani. dupa ce sa terminat razboiul si a venit acasa ,el nu a primit nici o despagubire din partea statului german,cu toate ca a venit bolnav de plamani si nu a mai putut lucra.nu a avut pensie decit un foarte mic ajutor social.intrebarea ar fi daca se mai poate face vreun demers la köln-germania,sa poata familia beneficia macar acum.va multumesc.
buna seara.as dori un raspuns la urmatoarea intrebare:cumnata mea trebuie sa primeasca banii care reprezinta despagubire bulgaria din partea mamei.nu a primit nimic.anul trecut a dat in judecata anrp,si i s-a dat castig de cauza .cei de la anrp au facut recurs dar au intarziat cu o zi si ca atare este castigat si acesta.toate documentele fiind in regula ,s-a trimis la bucuresti la executor.dar surpriza,a primit drept raspuns ca datorita ordonantei de urgenta a lui victor ponta va primi banii incepind cu data de 1 ianuarie 2014 esalonat timp de zece ani.si acum intrebare:este coerct?din moment ce s-a dat in judecata si s-a castigat pina si recursul?si care ar mai fi solutia ca sa poata primi toti banii?va multumesc.
buna ziua,fiul meu doreste sa obtina cetatenie maghiara.as dori sa stiu care sunt conditiile obtinerii acestei cetatenii.mentionez ca suntem nascuti in timisoara.va multumesc.
buna ziua.as dori sa stiu daca persoanele cu diabet de tip 2,adica noninsulinodependent ,au dreptul prin lege sa efectueze cursurile scolii de soferi amatori.va multumesc.
Răspuns la discuția Adeverinta pentru ani de munca
va multumesc foarte mult,o zi placuta va doresc.
Răspuns la discuția Adeverinta pentru ani de munca
buna ziua,va multumesc pentru raspuns,acolo cred ca va trebui sa se adreseze,dar mai am o intrebare si anume:stiti cumva adresa acestei arhive?va multumesc inca odata.
buna seara,as dori sa aflu de unde ar mai putea sotul meu sa primeasca o adeverinta referitoare la perioada lucrata pe litoral, ca si chelner in perioada anilor 80.a lucrat la hotel astoria din eforie nord,hotel safir din cap aurora,si la mamaia si neptun.va multumesc.
Discuție Uzufruct viager
buna ziua,as dori sa stiu daca parintii mei pot sa cedeze locuinta lor personala unuia dintre copii lor,ales de catre ei,in conditiile in care tata este bolnav de dementa-alzeimer si ca atare nu se mai poate convera cu el decit foarte greu.in consecinta va trebui sa fie de acord cu aceasta si va trebui sa semneze acel contract,ceea ce el nu mai poate fi in stare.va multumesc.