avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate Matei188

Activitate Matei188

Sunt de parere ca ar fi util sa aflati daca respectivii au pile pe unde v-au reclamat. Intamplare:
O vecina cu care ma inteleg bine are pile la sectia de langa si se certa cu unu pe un loc de parcare ( fara acte), ala ca e al lui, ea ca cine il prinde parcheaza ca nu sunt acte. Si s-a dus frumos vecina la prietenii ei si a facut plangeri: ca o hartuieste , ca face tot timpul zgomot ..... Organul vigilent s-a mobilizat l-a prins pe tovarasu in cauza, l-au umplut de amenzi. Acuma respectivu e numai cu sarumana doamna.
Răspuns la discuția Formulare plangere
Am mai discutat pu?in aici pe forum
www.avocatnet.ro/content/for...


M-am uitat pe net ?i am făcut o cerere după capul meu care sună a?a:


D O M N U L E P R E ª E D I N T E,


Subsemnatul I. M., domiciliat în Mun. Bucureşti, ******************************, în calitate de contestator, în termen legal, formulez prezenta

P L Â N G E R E

împotriva procesului-verbal de contravenţie seria WW nr. XYZ, din data de 29.09.2013, întocmit de D. F., din cadrul Poli?ia Ora?ului S., solicitându-vă ca prin hotărârea ce o veţi pronunţa:

- să constataţi că Agentul constatator nu mi-a acordat dreptul de a face obiec?iuni conform articolului conform HG 1391art. 180 alineatul 5 ;
- pe fondul cauzei, să anulaţi procesul-verbal referit, ca netemeinic şi nelegal;
- să luaţi act că nu solicit cheltuieli de judecată.

ÎN FAPT, după predarea actelor solicitate de doamna agent, aceasta mi-a men?ionat motivul opririi. Am fost invitat să constat că locul în care săvâr?isem presupusa contraven?ie este considerată localitate, deoarece pe partea stângă a drumului , sensul spre Sebe?, era câmp deschis, pe partea dreaptă era doar o benzinărie, iar doamna agent mi-a indicat semnul de ie?ire din localitate la doar vreo 30metri de ma?ina M.A.I. Am predat actele solicitate ?i am a?teptat în ma?ina personală întocmirea procesului verbal, când doamna s-a întors cu actele + PV am deschis geamul ?i am fost întrebat: ?Îmi semna?i ?i mie procesul verbal?? întrebare căreia i-am răspuns negativ, deoarece agentul nu î?i îndeplinise obliga?ia de a îmi prezenta dreptul de a face men?iuni. Doamna agent s-a îndepărtat de ma?ina mea ?i am a?teptat în continuare. După ce a fost oprită altă ma?ina s-a prezentat la ma?ina mea un domn poli?ist, care fără nici o prezentare m-a intrebat: ? Domnule Ivan Matei, semna?i??, solicitare căreia i-am răspuns din nou negativ. După încă pu?in timp de a?teptare am primit actele ?i mi-am continuat drumul.



Pe fondul cauzei, vă solicit să anulaţi procesul-verbal ca netemeinic şi nelegal pentru următoarele considerente:
Pe data de 10.10.2013 am primit procesul verbal seria WW nr. XYZ ?i am fost sturprins că în dreptul rubricii ?Alte men?iuni? este completat de cineva textul: ? Recunosc cele consemnate? ? acestea ne fiind vorbele mele, iar martorul ne având de unde să recunoască fapta precizată în procesul verbal.
Pentru aceste motive, vă solicit să anulaţi procesul-verbal de contravenţie seria WW nr. XYZ , din data de 29.09.2013, ca netemeinic şi nelegal.
În dovedirea celor susţinute înţeleg să mă folosesc de proba cu înscrisuri, precum şi orice altă probă ar mai reieşi din dezbateri.
Vă depun anexat copii xerox ale procesului-verbal, certificat de înmatriculare al autoturismului, precum şi după actul de identitate al subsemnatului contestator.
ÎN DREPT, Art. 180. ? hg1391 / 2006



Contestator I. M.


DOMNULUI PREªEDINTE AL JUDECÃTORIEI ORA?ULUI SÃLI?TE


A? vrea să fac o cere clară ?i forate bine documentată pentru că nu o să am bani să mă duc până în Jud. Sibiu la înfă?i?are să îmi sus?in cauza ?i din câte am citit mutarea unui proces la Buc e imposibilă.

Mul?umesc muuult!
Aș vrea să mă ajute și pe mine cineva să fac o plângere împotriva unui PV de la rutieră.
Răspuns la discuția PV nesemnat politia rutiera
Mi-a venit PVul acasa. Mi-l-a pus mister polițai pe ușa apartamentului ( unde am adresa din CI, că eu stau în altă parte). L-am scanat, dar nu stiu cum să îl pun pe forum.( poate îmi spune și mie cineva unde e butonul de attach file sau cum s-o numi el).
Mi-au mai venit două întrebări în cap.:
1. e valabil PV dacă la mențiuni scrie : " recunosc cele consemnate" și scrie deadupra numele martorului ?
2. Dacă fac plângere către judecătria de cate ține localitatea unde am luat amenda ( unde va prin jud. Sibiu; eu sunt din Buc.) trebuie neapărat să mă prezint acolo?

Eu sper că ajunge o cerere făcuta bine. Sau pot cumva să mut procesul la Buc Sector 5 unde sunt domciliat, ca să mă pot prezenta să îmi susțin cauza?
Răspuns la discuția PV nesemnat politia rutiera
Deci ar fi o loterie sa ridic recomandata de la posta sa vad daca a scris Mr Agent ceva in rubrica mentiuni.
Daca a scris de la el " soferul nu are obiectiuni" sunt bun de plata.
mi-ar fi trebuit o camera de filmat ca un martor nu cred ca e suficient sa fie proba impotriva cuv agentului. :(
trist, o sa trag de timp cat se poate.
Multumesc Cyan pt specificare art + lege
buna ziua

M-a prins un radar cu 74km/h cu 50de metri inaintea iesirii din localitate :(( . Am dat frumos actele, domna polititsta s-a dus la masina ei apoi a venit la mine si mi-a zis: " Va rog sa -mi semnatti si mie PV" am zis ca nu semnez. A plecat inapoi la masina. Apoi a iesit domnu politai si a oprit unu ca sa fie martor si a venit cu el la masina mea si m-a intrebat daca semnez, am zis nu, au plecat la masina si dupa 5 min mi-a adus actele si drum bun.

Intrebare: 1. nu trebuia sa imi spun si eu parerea despre amenda in rubrica mentiuni?
2. se poate anulat PV pentru ca nu mi s-a dat dreptul sa zic nimic?

Multumesc!
Răspuns la discuția Probleme cu proprietatea
ce inseamna CF?
Răspuns la discuția Deconectare CEZ Oltenia
Mi-e frică să nu-mi dea JET poșta pt că eu n-am nici un contract cu ei. Nu văd ce ce ar trebui să îmi dea mie explicații, dar o să încer cum m-ai sfătuit.
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Deconectare CEZ Oltenia
Eu dacă prind un strain pe strada îi dau banii și factura și îl trimit sa le plătească, dacă nu le plătește e vina mea sau a strainului?
Mă duc la CEZ și îmi arată că a dat plicurile poștei aia e dovadă că a ajuns la mine?
Răspuns la discuția Deconectare CEZ Oltenia
Da, am făcut asta ,dar post mortem :)
A trecut un nene de la ei acum 2 săptămâni să citească contorul n-a zis nimic. M-au mai prins odată în iarnă și mi-au tăiat firul pentru o restanță de 50 de lei. Aia am înțeles că a fost prosia mea și n-am plătit la timp, dar aveam hartiile și facturi și preaviz, acum n-am nici facturi nici preaviz

E bunicămea, n-am stat toate ziua după ea să o păzesc dece așa și pe dincolo. mai sunt și alte griji, plătesc ce primesc în cutia poștală.