Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Formulare plangere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Formulare plangere

Aș vrea să mă ajute și pe mine cineva să fac o plângere împotriva unui PV de la rutieră.
Am mai discutat pu?in aici pe forum
www.avocatnet.ro/content/for...

M-am uitat pe net ?i am făcut o cerere după capul meu care sună a?a:

D O M N U L E P R E ª E D I N T E,

Subsemnatul I. M., domiciliat în Mun. Bucureşti, ******************************, în calitate de contestator, în termen legal, formulez prezenta

P L Â N G E R E

împotriva procesului-verbal de contravenţie seria WW nr. XYZ, din data de 29.09.2013, întocmit de D. F., din cadrul Poli?ia Ora?ului S., solicitându-vă ca prin hotărârea ce o veţi pronunţa:

- să constataţi că Agentul constatator nu mi-a acordat dreptul de a face obiec?iuni conform articolului conform HG 1391art. 180 alineatul 5 ;
- pe fondul cauzei, să anulaţi procesul-verbal referit, ca netemeinic şi nelegal;
- să luaţi act că nu solicit cheltuieli de judecată.

ÎN FAPT, după predarea actelor solicitate de doamna agent, aceasta mi-a men?ionat motivul opririi. Am fost invitat să constat că locul în care săvâr?isem presupusa contraven?ie este considerată localitate, deoarece pe partea stângă a drumului , sensul spre Sebe?, era câmp deschis, pe partea dreaptă era doar o benzinărie, iar doamna agent mi-a indicat semnul de ie?ire din localitate la doar vreo 30metri de ma?ina M.A.I. Am predat actele solicitate ?i am a?teptat în ma?ina personală întocmirea procesului verbal, când doamna s-a întors cu actele + PV am deschis geamul ?i am fost întrebat: ?Îmi semna?i ?i mie procesul verbal?? întrebare căreia i-am răspuns negativ, deoarece agentul nu î?i îndeplinise obliga?ia de a îmi prezenta dreptul de a face men?iuni. Doamna agent s-a îndepărtat de ma?ina mea ?i am a?teptat în continuare. După ce a fost oprită altă ma?ina s-a prezentat la ma?ina mea un domn poli?ist, care fără nici o prezentare m-a intrebat: ? Domnule Ivan Matei, semna?i??, solicitare căreia i-am răspuns din nou negativ. După încă pu?in timp de a?teptare am primit actele ?i mi-am continuat drumul.

Pe fondul cauzei, vă solicit să anulaţi procesul-verbal ca netemeinic şi nelegal pentru următoarele considerente:
Pe data de 10.10.2013 am primit procesul verbal seria WW nr. XYZ ?i am fost sturprins că în dreptul rubricii ?Alte men?iuni? este completat de cineva textul: ? Recunosc cele consemnate? ? acestea ne fiind vorbele mele, iar martorul ne având de unde să recunoască fapta precizată în procesul verbal.
Pentru aceste motive, vă solicit să anulaţi procesul-verbal de contravenţie seria WW nr. XYZ , din data de 29.09.2013, ca netemeinic şi nelegal.
În dovedirea celor susţinute înţeleg să mă folosesc de proba cu înscrisuri, precum şi orice altă probă ar mai reieşi din dezbateri.
Vă depun anexat copii xerox ale procesului-verbal, certificat de înmatriculare al autoturismului, precum şi după actul de identitate al subsemnatului contestator.
ÎN DREPT, Art. 180. ? hg1391 / 2006

Contestator I. M.

DOMNULUI PREªEDINTE AL JUDECÃTORIEI ORA?ULUI SÃLI?TE

A? vrea să fac o cere clară ?i forate bine documentată pentru că nu o să am bani să mă duc până în Jud. Sibiu la înfă?i?are să îmi sus?in cauza ?i din câte am citit mutarea unui proces la Buc e imposibilă.

Mul?umesc muuult!
Gabriela Pintea, Consilier juridic