avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate liviupopa1985

Activitate liviupopa1985

Asa voi face, multumesc frumos pentru ajutor!
Multumesc frumos pentru raspuns. Nu am fost la spital si din pacate nu mi-a dat prin cap sa fac fotografii (o idee foarte buna de altfel).

Nu prea am stiut cum sa reactionez in situatii de genul asta pentru ca nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum, eu fiind o persoana foarte pasnica de fel.

Singura persoana care ar depune marturie ar fi logodnica mea, dar nu stiu cat ar conta in instanta.

Urmele violentelor le-au vazut si celelalte persoane cu care am fost, dar nu au asistat efectiv la scena.
Buna seara,

In acest weekend am fost la munte impreuna cu niste prieteni.

Pe fondul unor discutii contradictorii si a consumului de alcool, unul din acestia m-a agresat fizic. Mentionez ca nu am lovit persoana in cauza, ci doar m-am aparat.

Martori ar fi proprietarii pensiunii la care am stat si inca o persoana. Aceasta persoana este fratele cumnatului persoanei care m-a agresat si nu stiu daca ar accepta calitatea de martor la un proces.

Am incercat sa depun reclamatie la sectiile de politie din Moeciu de Sus (unde s-a intamplat fapta) si Bucuresti/Ilfov (domiciliul meu este in ilfov si al persoanei care m-a vatamat in Bucuresti). Domnii de la politie mi-au spus ca am nevoie neaparat de un certificat medico-legal ca sa pot depune plangere.

Am fost astazi la Institutul de Medicină Legală Mina Minovici, dar acestia nu au program in weekend. Deja fata a inceput sa mi se desumfle si daca ma duc maine la institut, nu se va mai vedea mare lucru in afara de o buza vanata pe interior.

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Ce sanse de castig as putea avea in instanta?

Va multumesc tuturor,
Liviu Popa
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
Multumesc frumos pentru mesaj, si celor care gazduiesc acest site. Vreau sa va spun ca sunteti o comunitate minunata - desi nu postez des, urmaresc cu interes acest forum. In Romania foarte multe persoane nu se intereseaza/nu au habar de drepturile si responsabilitatile lor. Probabil de aceea ne lasam calcati in picioare atat de usor cand vine vorba de acest gen de situatii. Inca o data va multumec tuturor pentru mesaje.
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspunsul prompt. Presedintele este proprietar, a fost ales aici inainte sa ma mut, inteleg de la vecinii mai vechi ca a ramas in functie datorita intimidarii pe care o exercita asupra acestora.

Voi depune o reclamatie la politie si voi astepta solutionarea acesteia.

Inca o data multumesc mult pentru informatii.

O zi usoara va doresc,
Liviu Popa
Buna ziua,

Apelez la dumneavoastra pentru ca am si eu o problema cu anumiti vecini.

Pe scara noastra s-a format o gasca de 2-3 familii, care toata ziua stau in fata blocului, deranjeaza si se iau de ceilalti locatari din bloc. Membrul uneia din familii este presedintele asociatiei de locatari.

Ultima patanie sa zic s-a intamplat aseara, cand am dus la gunoi 2 cutii de pizza. Pentru ca ghenele erau pline, am lasat cutiile rezemate de una din ghene, in spatiul special amenajat pentru gunoi.

Dupa ce am facut asta, nu am mai putut intra in bloc deoarece membrii familiilor mai sus mentionate au inceput scandalul. Am fost injurat, insultat, etc. pentru ca am lasat acele cutii rezemate acolo.

Intrebarile mele ar fi:
1. Legal vorbind, pot fi dat in judecata de Asociatia de Proprietari pentru ca am lasat cutiile respective acolo? Pot face poza ca dovada, ca sa ateste faptul ca acele ghene sunt/erau pline (locuiesc in Popesti-Leordeni, sunt probleme cu ridicarea gunoiului).
2. Cum pot actiona in instanta faptul ca am fost agresat verbal, si nu am fost lasat sa intru in scara blocului, pentru a urca spre apartamentul meu? De ce dovezi am nevoie? Daca data viitoare filmez intreaga cearta, proba video imi va fi acceptata in instanta?

Va multumesc,
Liviu Popa
Buna ziua,

In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care imi vor raspunde la aceasta postare, orice informatie este binevenita.

Povestea mea incepe cam asa: tatal meu (pensionar MAPN) a fost dat disparut oficial la Politie in data de 1.09.2010. De la acea data pana astazi nu a mai fost de gasit, asa ca am actionat in instanta si in data de 26 Octombrie 2017 am obtinut si Certificatul de Deces, prin hotarare judecatoreasca.

In tot acest timp, nimeni nu a ridicat pensia de care beneficia tatal meu. Prin urmare, in tot acest timp banutii s-au strans acolo (nu stiu exact daca ii primea in cont sau trebuia sa ii ridice de la oficiul postal).

Tatal meu a mai avut un copil in afara casatoriei cu mama, si normal ar fi sa impartim in 2 aceasta suma, pentru ca si el este mostenitor de drept.

Intrebarile mele ar fi:
- care este procedura legala prin care pot beneficia de aceasta suma?
- cum il pot localiza pe fratele meu (ii stiu numele complet, dar nu am nici o alta informatie)
- mi se poate recomanda un avocat bun pe forum la care sa pot apela pentru mai multe detalii? Daca da, cati bani trebuie sa pregatesc?

Va multumesc tuturor,
Liviu Popa
Buna ziua. Mama mea a deschis o vinarie de curand, intr-un spatiu situat in interiorul unei hale alimentare (piata amenajata). Spatiul are in jur de 10m patrati (maxim) si este dotat cu termopan, gresie si faianta.

A obtinut toate aprobarile necesare, mai putin cea de la Ministerul Agriculturii. Dansii nu vor sa ii dea aprobarea necesara deoarece spatiul inchiriat de 10 metri patrati nu dispune de aer conditionat si grup sanitar. In schimb, hala propriu-zisa este dotata cu aparate industriale de aer conditionat, iar grupul sanitar este situat la 5 metri de spatiul inchiriat.

Intrebarea mea este : conform legii, spatiul acela micut trebuie sa aiba aer conditionat si grup sanitar propriu, cat timp distanta pana la acestea este de 5 metri, in interiorul halei?

Va rog frumos sa ma ajutati, cei de la Ministerul Agriculturii au amenintat-o pe mama mea ca este pasibila de o amenda de 40.000 lei daca nu rezolva aceste lucruri in maxim 14 zile. Va multumesc!