avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate ludo71ok

Activitate ludo71ok

Sunt tatal unui bietel de 9 ani si il cresc singur de la varsta de 3 ani si sase luni.Am obtinut custodia copilului in anul 2016,autoritatea parinteasca o am eu si domiciliul copilului este la mine.Mama la parasit pe minor in anul 2013 ,a mai venit in tara in anul 2014 si la vazut ,iar de atunci nu la mai vazut niciodata.In urma sentintei judecatoresti definitive a fost obligata sa plateasca minorului pensie de intretinere. A refuzat acest lucru motivand ca ea nu a fost la proces si ca totul este un fals. A trimis copilului cand si cand pachete cu haine de Craciun si Pasti. Diverse sume de bani cand si cand,dar asta numai la insistentele mele ca sa nu se simta copilul parasit total de catre mama lui. Ca sa o fac sa trimita la copil am amenintat-o ca o dau in judecata pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti si neplata pensiei de intretinere.Trimitea cate 50 de euro cand si cand.Dar plata lunar nu a facut-o niciodata. Am rugat-o sa plateasca lunar la copil mancarea la After Scholl adica suma de 200 ron pe luna desi ea trebuia sa plateasca lunar pensie de intretinere 315 ron. Nu a vrut nici asa. Acum ma trezesc ca sunt dat in judecata de catre mama copilului pentru custodie si vrea sa ia copilul in Italia. Motiveaza ca ea nu a fost la procesul de custodie pe care l-am castigat eu. Mentionez ca a fost anuntata ca este in proces cu mine de catre doua persoane diferite.Intreb si eu ce valoare are sentinta data in favoarea mea care este definitiva ! Copilul merge la scoala,la after scholl are aici in Romania prieteni. Ea in Italia nu are loc de munca, traieste cu un italian. Daca castiga ea, copilul meu pierde totul aici. Cat a fost copilul mic a vrut de doua ori sa il dea spre infiere pentru diverse sume de bani. Ma intreb ca tata oare ce are ea de gand sa faca cu copilul in Italia. Copilul nici nu vrea sa auda de mama lui. Mentionez ca ea a cerut citarea copilului in instanta...la anul copilul va avea 10 ani.
Buna seara,
Am obtinut custodia exclusiva a copilului meu in varsta de 7 ani din luna noiembrie 2016,mama refuza sa plateasca pensie alimentara are o restanta din 23.11.2015 (data cand a inceput procesul) alocatiile copilului meu erau pe contul mamei,eu doar din decembrie anul trecut am reusit sa trec alocatia copilului pe contul meu.Am executat silit contul mamei si surpriza: ea a fost deja executata silit de catre firma Kruk pentru o datorie bancara.Avand in vedere ca alocatiile copilului meu nu pot fi executate silit ( Asa stiu ca este legea),ma intreb daca sa procedat corect si daca se mai poate face ceva. 2200 ron au disparut.Nu cred ca este corect ca alocatiile copilului meu acordate de statul roman sa fie folosite pentru plata datoriilor mamei.
Buna ziua,
Am castigat procesul de custodie exclusiva si stabilirea locuintei copilului meu in varsta de 6 ani la mine,mama lui la parasit in urma cu 3 ani. In prezent refuza sa plateasca pensie de intretinere pentru copil (restanta cu 1850 ron) si refuza sa dea copilului alocatiile acordate de Statul Roman copilului care au intrat pe contul ei (1932 ron).In prezent se afla pe teritoriul altei tari din UE si sustine ca nu da doi bani pe legile din Romania.Va rog sa imi dati un sfat.Unii m-au trimis La Maruta la Pro Tv....ca alta solutie nu am.Eu nu sunt maimutar sau circar.O zi frumoasa !
Buna,am trait in concubinaj timp de 7 ani cu o femeie,in urma reletiei noastre avem un baietel de 3 ani si 4 luni.In urma cu o luna si jumatate a plecat in vizita in Republica Austria impreuna cu copilul.Acum a parasit tara dupa ce copilul mi-a fost adus acasa si mi-a zis ca relatia sa terminat si sa ma spal cu copilul pe cap.am intrebat cum si raspunsul a fost unul cinic...,,fa sapun din el''...Deocamdata sunt atat de bulversat si socat ca nu stiu ce sa ma fac.Copilul nu am unde sa il las nu am la cine.Daca imi puteti da un sfat cu ce am de facut.Multumesc