avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate cocoon

Activitate cocoon

Date eronate in titlul de proprietate


Buna ziua!
Titlul meu de proprietate pe terenul din jurul casei are trei suprafete incadrate diferit: curti constructii, teren arabil si fanate. Din parcela de curti constructii "s-a luat" o parte iar in cea de fanate s-a adaugat. Din pix. Schitele de la primarie sunt corecte geometric, insa calculul suprafetei este gresit, facut "sa dea" o valoare mai mica a curtii, care (pentru a iesi suprafata totala) s-a adaugat la fundul terenului, la parcela de fanate, si ea, de asemenea, calculata cu eroare. Deci s-a luat din aria curtii si s-a pus la capatul terenului fara a se respecta laturile masurate in teren. Procesul verbal de primire atesta valorile reale.

Cum poate fi indreptata aceasta eroare? E suficient sa inaintez o cerere de indreptare a erorii direct la primarie? Este nevoie de actiune in instanta?
Ma pregatesc pentru un proces asemanator, tot citesc ce scrieti si ma inspaimant. V-ati recuperat proprietatea in cele din urma?
Răspuns la discuția Intabulare fara succesiune
Nu, nu a fost facuta in timpul vietii proprietarului. Pur si simplu lipseste. Vecina mea a facut intabularea iar topograful nu a respectat regulamentul de cadastru. Masuratorile au fost facute fara sa fiu anuntata, fara ca dosarul sa contina planul parcelar de la primarie, autorizatia de constructie a casei, care indica distanta cortecta intre garduri si imobile. El e bazat exclusiv pe declaratia proprietarului. pe date eronate, si se suprapune cu terenul meu. Una din anexe, care beneficia inainte de un spatiu generos, acum are picatura din streasina pe terenul lor. Ma intereseaza daca exista o cale mai scurta decat instanta pentru rezolvarea acestei situatii.
Răspuns la discuția Intabulare fara succesiune
Da, proprietarul terenului e decedat, sotia si copiii nu au succesiune. Si, totusi, au intabularea, E acesta un caz de incalcare a legii? Poate fi considerata nula o intabulare obtinuta in acest mod?
Se poate face o intabulare fara succesiune ( doar pe baza titlului de proprietate emis de primarie ) ? Si daca ea s-a facut, fara a respecta legea, poate fi anulata din acest motiv?
Răspuns la discuția Anulare carte funciara
Buna ziua, ati reusit sa va recuperati diferenta de teren?
Multumesc pentru suport!
Evident ca ma simt nedreptatita si, mai mult decat atat, nu am incredere in institutiile statului. Cei de la primarie incearca sa aduca terenul meu la limitele declarate de vecin (desi schitele sunt clare, terenul accesibil iar suprafetele fiecaruia sunt acoperite), avocatii din zona se cunosc intre ei si vor negocia peste capul meu, vecina are relatii la varful ocpi judetean. Eu sunt inca uluita despre cum imi fuge pamantul de sub picioare, la propriu. Risc sa pierd inclusiv cei 60 cm necesari intre cladire si limitele terenului, cand de fapt vecina a construit in terenul meu. Pana ieri eram naiva. Acum sunt foarte furioasa.
Da, asa era normal. Cu toate acestea, cartea funciara s-a emis iar au am aflat accidental, abia dupa 3 ani, despre ea. Pare a fi abuz in serviciu si ma intreb cum ar putea fi topograful motivat sa corecteze erorile?
Este necesara prezenta vecinilor atunci cand un topograf face masuratorile? Este valida o carte funciara realizata in absenta celor direct vizati si fara consultarea hartilor pe baza carora s-a facut punerea in posesie a terenului?